Abdülhamit Hakkındaki Bilinmeyenler

Osmanlı’nın 34. padişahı ve 113 Halifesi Abdülhamit 1842-1918 yılları arasında yaşadı. Öldürülme korkusu yüzünden sadece cuma namazları için dışarı çıktığı Yıldız Sarayındaki hayatına yaşamak denirse tabi… Jurnalci denen dedikoducu soytarı topluluğu da yine kendi devrinde kuruldu. Önceleri sadece siyasi rakipleri takip amaçlı oluşturulan baskıcı örgüt; kendi içinde ‘para ile adam toplayan’ hafiye ağını oluşturur. Maaş bağlanan kişiler 33 yıl boyunca tek adam olarak devleti idare eden Abdülhamit‘e bilgi verdiler. Kapalı saray hayatında canı da bir hayli sıkılan padişah, istihareci-falcı takımıyla ülkeyi yönetir. döneminde meşhur 93 harbi patlak verir. Ruslar Erzurum’a girdiği gibi İstanbul’a Yeşilköy’e kadar gelip bir anıt bile dikerler…

Kendileri aynı zamanda usta bir marangoz da olduğu için devlet yanıp tutuşurken atölyesinde ahşap yontmaktaydı. Eserlerini çok merak ediyorsanız İstanbul Beşiktaş’taki Yıldız Sarayına bir göz atabilirsiniz. Bazılarının da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde olduğu söylenir. Yine hakkını yemeyelim, yaptığı bu eşyaları satıp parasını fakire fukaraya dağıtırmış.

Allahtan İngiltere vardır da Bursa’ya kaçma planları yapan Abdülhamit’i Çanakkale’den girerek kurtarırlar… Tabi karşılığında Kıbrıs üzerinde büyük ölçüde söz sahibi olacaklardır.

Şimdilerin AKP’lileri ittihatçıları pek bir sever. Devir değişmedi şimdi de Amerikan’ın kucağında zıplıyoruz… Hatta yağdanlıkta çağ atlatıp ‘Karabük Üniversitesi’ denen tıraş bir tabela üniversitesinden kendisine fahri doktora vermişler geçenlerde. Yani kendisine artık Dr. Abdülhamit diyeceğiz adını bilin de konuşun.

Kravatı ilk kez taktığı rivayet edilen bu Osmanlı hanedanı 33 yıllık hakimiyeti döneminde sadece 1 kişiyi idam ettirir. Taif kalesine sürgüne gönderttiği Midhat Paşayı boğdurtur. Burnuyla ilgili bir kompleksi olduğu için döneminde hazırlatılan haritalarda burun yerine ‘çıkıntı’ kelimesini kullanılır. Hakkını yemeyelim yaptığı en akıllıca işlerden biri Theodore Herzl’in “Kudüs’ü verin tüm dış borçlarınızı Dünya Museviler cemiyeti olarak ödeyelim” önerisini reddetmektir. İttihatçılara Dünya Savaşına girmeyelim önerileri de yapmış ancak okul sıralarından da hatırlanacağı üzere tavsiyeleri pek bir işe yaramamış.

İstanbul’daki Şişli Etfal Hastanesini, Kuduz Hastanesini, ilk modern eczaneyi, çini ve kağıt fabrikalarını, Darülacezeyi, dilsiz ve körler için okulları yaptıran; vilayetlere liseleri ortaokulları ve diğer eğitim imkanlarını götüren, Beyazıt Kütüphanesini kurdurarak kitaplarını bağışlayan Abdülhamit, İstanbulluların şimdilerde bile tükettiği Hamidiye suyunu zamanında İstanbul’a borularla getirtir. Kız meslek okulları ve Haydarpaşa tren istasyonu da dahil demiryolları yine zamanında yapılır. Dünya’nın ilk metrosu sayılan Karaköy-Taksim hattı yine hayata geçirilir. Altyapıya gayet önem verir. Boğaz köprüsü fikri yine kendi zamanında projelendirilir ancak sürgünde olması ve maddi imkansızlıklar nedeniyle rafa kaldırılır.

Aynı zamanda dönemin fotoğraf sanatının en önemli destekleyicisi olan kişidir.. Fizyonomist yani ‘insan sarrafı’ olarak kabul gören  ikinci Abdülhamit, tahta çıkışının 25. yılında hapisteki mahkumların fotoğraflarını tek tek çektirdiği, altına neden mahkum olduklarını yazdırdığı ve bakarak seçtiği mahkumlar için af çıkardığı söylenir. İddialara göre askeri okullara kaydolacak çocukları da fotoğraflarından seçmiştir. Padişahın özel doktoru Atıf bey, ikinci Abdülhamit’in suçlu resimlerini analiz ettikten sonra parmak uzunluklarına göre şahısların cinayete meyilli olup olmadıkları görüşünü bu fotoğraflarla ispatladığından bahseder. Buna göre canilerin çoğunun başparmağının ucu, şehadet parmağının ortadaki boğumunu geçiyor, çok uzun oluyormuş. Valla bende kendimi test ettim ne yalan söyleyeyim.

Abdülhamit, kimilerine göre başarılı bir devlet adamı, kimilerine göre ise vatan haini bir ajan! Farklı rivayetlerin dile getirilişi şüphesiz onun devrinde takip ettiği siyasi tutumdan kaynaklanır. Kimi zaman İngiltere, kimi zaman Rusya ile yakınlaşmış ve en son Almanya ile ilişkilerini kuvvetlendirmiş olup devleti yaşatabilmek için Avrupa devletleri arasındaki güç dengelerinden faydalanma stratejisini izlemiştir. 33 yılda toprak kaybetmediği iddiaları ise tamamen yalandır.

Abdülhamit bana göre baskıcı yasakçı bir padişahtı ama dönemin koşulları böyle davranmasını gerektiriyordu.


2 thoughts on “Abdülhamit Hakkındaki Bilinmeyenler

  1. Abdlhamit han hakkıında yazdıkların yalan dolan.Saçma yorumlarında caheletini sergilemişin.Ölününde hakkı var ALLAH sorsun.

    • "Sultan Abdülhamid, daima söylediğim gibi zevksiz bir zattı, sarayları da bakımsız bırakırdı; ayrıca vehimli olduğundan hiçbirisine ayak basılsın istemezdi. istemediği içindir ki, zamanında ziyaretine gelen hükümdarlar için kendi sarayının yanında şale köşkü'nü ve merasim dairesini yaptırmıştı; onları bu dairelerde misafir ederdi yani burnunun dibinde ve gözü önünde!" – Refik Halid Karay

      (Yeni İstanbul, 16 Temmuz 1958 / Hep İstanbul, İstanbul, 2014, s. 552)

      Hangi yalan dolan göster – yaz bir tane de bilelim. Tayyipçi Vahdettinci beyninden faydalanalım!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>