Adile Naşit Kimdir? | Mezarı Açıldı Hikayesi

adile naşit kimdirSevgili Adile Naşit’i anmadan önce, Komik-i Şehir (Büyük Komik) Naşit olarak da bilinen tuluat tarzının en etkili oyuncusu; güldürü ustası baba Naşit Özcan’a bir selam ve dualar gönderelim… Tuluat oyunlarının İbiş’ine kazandırdığı kişilik romanlara dahi konu olur. Tarık Buğra’nın İbiş’in Rüyası (1970) adlı romanı sanatçının hayatını konu edinir. 1886’da İstanbul Şehzadebaşı’nda doğar, 26 Nisan 1943’te 57 yaşında hayata gözlerini yumar. Daha sonraları Emel adını alacak Rum asıllı tiyatrocu Amelya hanım ile ikinci evliliğinden doğar Adile ve Selim Naşit. Ne gariptir Adile Naşit de aynı yaşta aramızdan ayrılacaktır.

17 Haziran 1930’da İstanbul’da doğan Adile Naşit, babasının ölümünden sonra okulu bırakarak 1946’da daha henüz 16 yaşındayken ilk kaz sahneye çıkar. Kendisinden 2.5 yaş büyük ağabeyi Selim Naşit de bildiğiniz üzere tiyatro oyuncusudur. Hatırlarsınız; “Uykudan Önce” tek kanallı dönemin özellikle çocuklar için fenomen programıdır.

Adile_Nasit_galeri_1201952 yılında  Ziya Keskiner’den dünyaya gelen tek çocuğu Ahmet,  ilkokul 2. sınıfa geldiğinde rahatsızlanır. Kalbi doğuştan deliktir ve o yıllarda bu tip gerekli ameliyatlar hem çok pahalıdır hem de sadece Amarika’da mümkündür. Ağır hastalık yüzünden tahsiline evden devam eder, ortaokul bitirme sınavlarına hazırlandığı bir dönemde 1966 yılının parası ile tam 100 bin lira – yardım kampanyaları ile bulunup buluşturulur ve Ahmet Naşit Keskiner Minnesota’daki Mayo Clinic’e gönderilir. Operasyon başarılı geçmesine rağmen nedeni bilinmeyen bir koma durumu hasıl olur. Uzatmayalım 1 günün ardından usta oyuncunun küçük oğlu daha 15 yaşındayken annesinin kollarından ayrılır. Biricik oğlunun ölüm haberini İzmir’deki bir oyun öncesi alan Adile Naşit, habere rağmen sahneye çıkar ve bütün salonu kahkahalara boğar. Sonrasında ne bir daha uçağa binecek ne de doğum günü kutlayacaktır. Evladının ölümünden bir gün sonra kim doğum günü kutlamak ister ki?

adile naşit (4)Yeğeni tiyatrocu Naşit Özcan, “Her ortamı neşelendiren Adile Naşit, 15 yaşında oğlunu kaybettikten sonra hep mutsuz yaşadı, içine kapandı ve bu sıkıntısı onu ölüme kadar götürdü.” diye anlatır halasını. Her gece ağladığını ve oğlundan hiç bahsetmediğini de ekler. Her sinema emekçisi gibi borçlu yaşar borçlu ölür.. Bir çok alacağı olmasına rağmen film şirketlerinin peşinden koşmaz… Maneviyat ve çocuklar en büyük serveti olacaktır. Bağırsak kanseri yüzünden aramızdan genç denebilecek bir yaşta ayrılır. Takvimler 11 Aralık 1987’yi göstermektedir.

32 yıl bir yastığa baş koyduğu eşinin ölümünü de “Müzikli Kahkaha”da oynarken öğrenir. Oyunun kuralı gereği İstanbul’a gelemez. Sahneye çıkar ve vazifesini yerine getirir. Zor bir hayattır Adile Naşit’in yaşadığı.

Diğer konulara gelirsek:

Hapisteyken cam kenarında birden kederlenen merhum üstatlarına nedenini sorarlar ve güya kendisi kayda da geçen şu yanıtı verir: [Alıntıdır] “Şu bahçedeki kızlar edepsizce raks ediyor (orta-okul veya lise kızları, kendi aralarında oynuyor.) Gençliklerini fuhşiyata harcıyor, bunların yaşlandığı hallerini gördüm. Kabir azabını gördüm, ondan kederlendim birden.” Söz konusu kimselerin ilim evlerine gidip bize şu mevzuyu anlatsanıza dediğinizde çoğu kişiden (!) rahatlıkla duyabileceğiniz hikayedir. İşin ilginç olanı; Adile Naşit mevzu yaşandığı sırada 5 yaşındadır ve bu kişilerin anlattığı grup içinde olup olmadığı konusu bile belirsizdir. Güya bu kişilere göre Adila Naşit Cehennem’de yanmaktadır. Yorum sizin…

Adile Naşit ölümü toprak kabul etmemiş, Adile Naşit’in mezarından gelen sesler gibi saçma dedikoduların kaynağı belki de aşağıda paylaşacağımız saçmalıktır:

Söylentiye göre, Adile Naşit’in defni sırasında yakınlarından biri, fark etmeden pasaportunu ya da kimliğini mezara düşürüyor. Uzun zaman da bulunamayınca, mezarda olabileceği tahmin edilerek kabir açılıyor. Akrabaları manzara karşısında şok oluyor. Adile Naşit’in ağzı ayaklarına kadar uzamış ve bedeninin üzerinde de kocaman bir yılan varmış! Bu söylentiyi aktaranlar, bunu Adile Naşit’in kabir azabı çektiğini anlatmak için öne sürüyorlar. Şunu da belirtelim, mezar açmak kavanoz açmaya benzemez zira uzun izinler ve prosedürler gerektirir. Her önüne gelen şunu aç bunu aç diye mezar açtıramaz.

Yazara ait diğer içeriklere gorkemcan.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Vaizlik sınavını dahi veremeyen CIA maşası kırık testi Fetullah ile ilgili detaylı makaleyi hazırlıyoruz.

Yine internette dolaşan başka bir alıntı şu şekildedir: “Adile Naşit 70’lerde seks filmlerine oyuncu buluyordu o yüzden cehennemlik, Ermeniydi (Bu da yanlış bilinir, annesi Ermeni değil daha sonraları Türk olan bir Rumdur), mezarında ters döndü, toprak kabul etmedi, sonrasında mezarını bir açmışlar ki ağzı burnu karışmış.” gibi hayret verici tiksindiren hikayeler de yine bu kişiler tarafından yastık altı hikayeleri olarak pazarlanır. İşin seks filmi boyutunu da atlamadan izah edelim… Oyuncunun oynadığı “Plaj Horozu” adlı komedi filmine parçalar eklenir ve olur size bir “seks komedi.” O dönemde son montaja girilir, parçalar eklenmediği kontrol edilirdi ama sanırız Adile Naşit durumu atladı. İnternet’teki aramalarda böyle sonuçlara rastlamak bile rahatsızlık verici.

Oyuncunun mezarı açılmış ve ayakları kafası tarafında, iki büklüm gibi bir halde bulunmuş… Sebep mi? Kadın yaşamı boyunca çok gülmüş… Mezarın neden açıldığını da kendilerince izah ediyorlar, yok birinin pasaportu defin sırasında mezara düşmüş de, Selim Naşit bir gece rüyasında bir şeyler görmüş de, mezarın içinden sesler geliyormuş da… NE kadar ilginç ve izah gerektiren sözler..

Yorum: “Burada paylaşılan ifadeler; internetten ve basın kaynaklarından derlenmiş yazılardır. Bu hususla alakalı hakaret içermeyen yorumlarınızı ve reddiyelerinizi paylaşırsanız memnuniyetle ve noktasına dokunmadan yayınlarız.”

Adile Naşit gibi bir insana da iftira atıyorsunuz ya…

Yeni web sitemiz gorkemcan.com'a bekliyoruz!

42 thoughts on “Adile Naşit Kimdir? | Mezarı Açıldı Hikayesi

 1. Kardesim senin o zati kotulemen cok zoruma gitti o zat hicbirsekilde isim vermemistir..Yani senn haddine bile degil ustadimiza laf atman.Eger ogrencileri soylemisse o soyleyenler kesinlikle onun kader arkadaslari degil senn gibi sonradan okuyan kendine gore yorumlayan kisilerdir…O kisilere ne soyluyorsan söyle ama kesinlikle ve kesinlikle ustadimiza laf atma atamazsinda gerci haddin degil daha dunku bebek gelmis 100 yilin muceddidini sorguluyor hangi sende onu sorgulayacak beyin var mi ki.Ha adile nasit birsey demiyorum allah gani gani rahmet eylesin tabi inanansa….

 2. Yücel can a katiliyorum. Ayrica saidI nursi dir. Bütün Gayesi ve gayreti cemiyetin imani kurtarilmasi. 1-Bilmeden okumadan iftira atmayin.

  2-kulaktan dolma bilgileri bu tür yerler de hiç paylasmayin . Gördügünüz gibi rezil olursunuz.

 3. Ben daha 14 yaşındayım ama bunu diyen patavatsızlarda olmayacak kadar aklım var hayatta gülmek ayıp birsey mi 21.yüzyılda bile ülkemizde cahiller var ya zaten bizim başımızdaki insanlar cahil olduktan sonra….Mustafa Kemal ATATÜRK ülkemizi gençlere, bizim gibilere emanet etmiş artık anlasın bu cahil insanlar.

 4. Bazı insanlar adile Naşit Münir ozkul vs. Insanlar ın halk tarafından sevgildigini çekemeyip iftira atarlar adile naşit için söylenenler o terbiyesizlerin başına gelmiştir.

 5. Ulan şerefsiz muşamba metin dediğin kitaplar kutsal kitap kadar değerlidir utanmadan said nursiye dil uzatıyorsun allah seni kahretsin…

 6. Sen Atatürku bir kenara bırak. . Burda söz konusu Beduzaman hz. O hangi serefsizdrki öyle paylaşım yapıyor ağzını topla. . Toplamasan ozmn görürsün. . Sen kim oluyorsunda büyük Allah dostuna öyle diyorsun. . Biride kalkms ordan bana Atatürk diyor. . O zatlar ve Allah dostları varken Atatürk ve sizin gibi cahil insanlar ne bilsin. . Akıl almaz

  • Allah dostu dediğin şerefsiz ülkemizi türkiyemizi bölmeye çalışmış senin dediğine bak cahiliyet döneminde yaşamıyoruz bi gözlükleri çıkarıp bakın etrafa fetoş sizi cennete sokmıcak ve söylede bisey var iki kuran bilip bazı degisik laflar söyleyip sizi kandıran insanları allah dostu sanmayın bu bir ikincisi ise allahu tealanın dostu olmak kulamı yaraşırmış cahil olmayın biz sıradan insanlarız allahı feto gibi insanlarla dostluk ilişkilerine sokma okey …

   • Said Nursi’yle Fethullahın ne alakası var? Fethullahın yaptıklarından yıllar önce ölmüş birini mi sorumlu tutuyorsun?

 7. Yazik size! Size aciyorum. Sizin ne haddinize ki boyle seyler soyluyorsunuz!! Olum var. Ahiret var. Sadece dunya yok! Bunun birde Ahireti sorgusu suali ve en sonda ebedi cehennem var!! Ve siz hala akillanmiyorsunuz!!
  Eger mezari acilmissa gercekten gunahkar bir kul Tabii ki Allah daha iyi bilendir!! Bundan ibret alacaginiza hala kendi bildiginizi cahil insanlarin peslerinden gidiyorsunuz! Unutmayin olum olmuyor kabir kapisi kapanmiyor!! Rabbim den dilegim gec olmadan kurtulusa hak olan islam davasi, Muhammedi davaya sahip cikan kullardan olursunuz

 8. Yorumlari cok uzulerek okudum. Turkiyede ne cok irkcilik var. otekini kabullenememe, camur atma… taktir edememe.. Adile NASIT ermeni olsa ne olur, yahudi olsa ne olur, hristiyan olsa ne olur…..biz onu oyle sevdik, hepde oyle kalacak yureklerimizde…..onuda Yuce Rabbim yaratmadimi……..

 9. Bunu tarafsız bir sekilde anlatmam daha manalı olurdu senbir taraf tutarak yazmissin senin gibilierine laf yok

 10. Bu metni yazıp paylaşan zihniyet. Ve aynı şekilde beddzamanSaid’i Nursi efendiye densiz diyorsun. Adile’n aşiti övüp, yer yüzündeki evliyayı gömüyorsun. Bence densiz sensin çünkü; densiz dediğin zat, o cehennemi gözleriyle görüp insanları uyarmıştır. Aynı şekilde bir dakika içinde atı bile öldürebilecek zehir Said’i efendiye verilmiş ve bu zat ölmemiştir. Daha sana binlerce şey sayabilirim. Ama senin gibi kıt beyinliler ne anlar ki dinden imandan ve evliyalardan. Ama emin ol o densiz insan senden bunun hesabını ille de soracaktır…

   • Nerde okudun kardeşim bunu ilkokul kitaplarında mı? Neyse sen adresini ver de ben senin eğitim masraflarını karşılayayım zira aldığın her nefes boşuna bari zararın dokunmasın biraz aydınlan

 11. Ya ustadimizin kime bu zararı dokunmuş ne kadar siz hiç arastirdirdinizmiki utanmiyomusunuz laf soylemeye aklinizi basiniza toplayin

 12. çok derin mevzular içersindesiniz Allah en doğruyu bilen ve görendir ki bunu kimsenin göremeye ne gücü ne kudreti yeter dahi o bilinmeyeni bilendir görünmeyeni görendir adile hanım hakkında bende duydum ve duyunca çok üzüldüm eğer gerçeklik payı varsa kabri açıldığı doğrudur ama hangi sebepten açıldığını bilmiyorum
  ve açıldığın tüm vücudu yanmış denildi ve bunu basın gizlemiş çok sevilen biri olduğu için eğer bir gazeteci tanıdığınız varsa bunu zaten bilecektir size söyleyecektir diye düşünüyorum Allah bu dünyada sizin yaptığınız iyiliklere ona olan sevgisine bakar ki onun katında ne zenginlik ne şan ne şöhret ne peygamber babası veya eşi kızı olmanıza bakmaz ve sen peygamber torunusun oğlusun kızısın diyede orda torpil yoktur bu hususa dikkat etmenizi dilerim adile naşitin filmleriyle büyüdük ona sevgim bir başkadır ama herkes laikciyim diye dolaşıyor içlerinden birinin atatürke fatiha okuduğu ne gördüm ne duydum öteki tarafta seni seviyorum sözünün bir işe yaramadığınızı bilmenizi isterim bir dua bir fatiha tüm insanlara ulaşabilir ölü olsun olmasın bilmenizi isterim .

 13. Aynısı sıradan bi insanın başına gelse haberlere verir ibretlik olay diye yayınlardınız. Konu bi oyuncu olunca mı değişiyo. Gerçekleri onun oyuncu olması mı değiştiriyo. Ayrıca siz kimsinizde evliyalara laf ediyosunuz. Oyuncuyu savunup. Evliyaya çamur atamazsınız. Haddinizi bilin.

 14. Öncelikle Adile Naşit gibi değerli oyuncumuza rahmet diliyorum. Babamın bir yakın arkadaşı anlatmış babama. Babamın arkadaşı polis görevlisi ve polis silahını mezara düşürüyor ve sonra hatırlayıp mezarı açtıklarında ayakları ters bir şekilde bulunuyor ve Allah rahmet eylesin ama sayın Adile Naşit ateistti Allah tekrardan rahmet eylesin Allah günahlarını bağışlasın.

  • Mezar açtırmak izinlere tabidir. Kimlik düştü, silah düşmüştü gibi ifadelere çokça rastladık. Hadi düştü diyelim kimse fotoğraflayamamış mı? Ben bu iddianızın aileyi üzmekten başka bir işe yaramayacağına inanıyorum. Günahı söyleyenlerin boynuna.

Bir Cevap Yazın