Altay Tankı ve Tüm Özellikleri

Motor dayanıklılık, soğuk iklim ve arazi mukavemet incelemeleri kapsamında Sakarya’da 55 derece sıcaklıkta ve toplamda 4 bin kilometre boyunca çeşitli testlerden geçen yerli üretim ilk ana muharebe tankımız Altay, 2016’da araziye çıkacak! İlk etapta 250, toplamda 1000 adet üretilmesi planlanan Altay’ın birim maliyetinin 6 milyon dolar civarında olması bekleniyor. ABD yapımı popüler “Abrams” tankları ve muadillerinin 9 milyon dolarlık maliyetleri düşünüldüğünde savunma ihalelerinde popüler olmamız olası.

Şereflikoçhisar’daki ilk atışlarda yüksek oranda isabet kaydedilmiş. Altay projesinin teknik destekçisi bir Güney Kore firması olan Rotem. Tankın detaylı tasarım, geliştirilme, prototip imali, testler ve sertifikasyon aşamalarının sonuçlandırılması için Otokar ve Rotem işbirliği halinde. İlk örnek tanklar üretildikten sonra seri üretim için tekrar ihale yapılacak. Tasarımlarda Güney Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden yararlanıldı. Altay’ın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından üretilecek. 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE üzerinden, modüler zırh sistemi ise yerli Roketsan tarafından imal edilecek.

Öte yandan prototipi Arifiye’de bulunan Otokar fabrikasında üretilen Altay tankı için Suudi generalin, 2 milyar dolarlık silah alımı için ülkemize geldiği öğrenildi. Teknolojisine 1.2 milyar dolar ayırdığımız düşünüldüğünde teklif cazip.

ALTAY tankında; tank komutanı, nişancı, sürücü ve doldurucu olarak dört kişilik mürettebat ekibi görev yapacak. Tankın zorlu arazi koşullarında beklenen çevikliği gösterebilmesi için 1800 beygir gücünde güçlü bir motor ve transmisyonu olacak. Tankımız ALTAY’ın üzerinde birçok farklı mühimmatı atabilen 120 mm’lik 55 kalibre top bulunacak. Ana ve yardımcı silahların kontrolü için yeni nesil bir atış kontrol sistemi tasarlanıyor. Bu özel sistemle ALTAY hareket halindeki hedefleri bile çok yüksek isabet oranıyla etkisiz hale getirebilecek . Ayrıca ALTAY’da tankı korumak üzere tasarlanan modüler kompozit zırhlar ve mürettebatın kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer saldırıların bulunduğu ortamlarda görevlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyan yardımcı sistemler de bulunacak.

İsmini Kurtuluş Savaşında 5. Süvari Kolordumuzu komuta eden Fahrettin Altay’dan alan milli tankın tasarım ve geliştirme dahil tüm fikri mülkiyet hakları Türkiye Cumhuriyetinin olacak.

 

 


3 thoughts on “Altay Tankı ve Tüm Özellikleri

  1. Altay Tankının ilk paket olarak 250 adet üretildikten sonra geri kalanı üretilecek Altay Tanki, 125 mm.lik toplarla teçhiz edilmelidir. Gerekir ise 125 mm.lik Tank Topu ve bu toplara ait mühimmat geliştirme ve üretim için Rusya ile teknik iş birliğine gidilmelidir.T-90 Tanklarının ateş gücü son derece yüksek.

    • Sebahattin bey sizce bu tank önümüzdeki 50 yıl için yeterli olur mu? Rakipleri karşısında şansı nedir? Savunma ve saldırı amaçlı olumlu etkileri olur mu?

  2. 125 mm lik top nato standartları ile uyum içermediği için kullanılması şimdilik pek mümkün görünmüyor. Kaldı ki Ruslar ile bu güne kadar askeri alanda teknoloji transferi hiç gerçekleşmedi. Nedenini bilemiyorum ancak hali hazırda nato standartları ile uyuşan hiç bir silahı olmayan Rusya ile teknoloji transferinin de pek mümkün ve yararlı olması beklenmemeli..

    Tankların geleceği için pek parlak şeyler konuşulmuyor maalesef. Avrupa'daki pek çok ülke tankları ordu envanterinden çıkartmayı düşünüyor ki Avrupa'da modası geçmiş olmasına karşın en çok tank barındıran ülkeyiz. Bazı ülkeler işi hızlandırmışlar bile, sembolik olarak elde tuttukları 15 -35 tank kapasitesi olan ülkeler var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>