Hulusi Kentmen Kimdir? | Biyografisi

hulusi kentmen, hulusi kentmen kimdir, hulusi kentmen filmleri, hulusi kentmen eşi, hulusi kentmen ölüm tarihi, hulusi kentmen doğum, hulusi kentmen biyografi, hulusi kentmen eşi kimdir, hulusi kentmen gençliği, hulusi kentmen hayatı hakkında her şey.

Zamanın Bulgaristan Krallığı’na bağlı Tırnova şehrinde 20 Ocak 1912’de doğan Hulusi Kentmen, sinema oyunculuğunun yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli bir Astsubay’dır da aynı zamanda! Tonton dede, pos bıyıklı sevimli aile büyüğü, fabrikatör baba, komiser ve hakim tiplemeleriyle tanıdığımız “pos bıyıklı iyi adam” Hulusi Kentmen, 1942’deki Sürtük filmiyle sinema oyunculuğuna başlar. Sadece 1971 yılında 18 tane filmde oynayan Kentmen sinema kariyeri boyunca 228 film ve 2 dizide boy gösterir. İlk olarak “Hisse-i Şaiya” oyunuyla profesyonelliğe adım atmıştır. Şimdilerde İzmir’de adına bir park mevcuttur.

1320/2095 sicil no’su ile altı yıl boyunca Deniz Kuvvetleri’nde motor (ya da muhabere) astsubay olarak görev yapmıştır. Zamanın cumhurbaşkanı – denizcilikten köşke gelen Fahri Korutürk, Çankaya’da sanatçılar için düzenlenen davete usta oyuncuyu da çağırır. Basın danışmanı Ali Baransel o dakikaları şöyle aktarır: “Hulusi Kentmen, içeri girer girmez, doğru Cumhurbaşkanımız’ın önüne koşarak çakıldı ve asker selamıyla şu tekmili verdi: ‘Bendeniz Enkaz-ı Bahriye’den kulunuz assubay Hulusi Kentmen, emredin komutanım!’ Bu tekmil Fahri Korutürk’ün çok hoşuna gitti. Herkes gülüşürken, Korutürk, Kentmen’e vücudundaki dövmelerin durup durmadığını sordu. Özellikle denizciler vücutlarına dövme yaptırırlar ya. Kentmen, ‘Elbette’ diyerek dövmelerini göstermek amacıyla Cumhurbaşkanı’nın önünde soyunmaya kalkışınca, engel olduk tabii. Gülüşmeler kahkahalara dönüştü.”

Yıllarca hep zengin, fabrikatör baba rolünü oynadım. işin en acıklı kısmı ise bütün gün zengin baba rolünü oynayıp çekim bitiminde eve gitmek için soğukta, köşedeki durakta dolmuş beklemem olmuştur.

Bu da durumla ilgili bir şehir efsanesi. İnanıp inanmamak size kalmış: “Fahri Korutürk’le Hulusi dede arasında aynı gemide subay-astsubay ilişkisi varmış ve Hulusi Kentmen gelip tekmil verince cumhurbaşkanı, ‘Vay Hulusi sen de mi buradasın? kolundaki dövmeler duruyor mu?’ demiş.”

Çok çapkın olduğu rivayet edilen tonton Hulusi Kentmen’in oynamadığı kimi Türk filmlerinde dahi; evde, duvarda çerçevelenmiş bir fotoğrafı bulunurdu. Hulûsi; saf, halis, içi temiz, içten, candan manasına gelmekte. Aynen yazdığımız gibi halk nazarında içten bir duruşa sahip. Babacan komiser, dert ortağı meyhaneci, esnaf ya da iş adamı ise dürüsttür Kentmen. Sinemaya adım attığı ilk yıllarda İstiklal Madalyası (1948), Şehitler Kalesi (1949), Estergon Kalesi (1950), Zülfikârın Gölgesinde (1950), Barbaros Hayrettin Paşa (1951) gibi tarihi filmlerde rol almıştır. Yorgun Savaşçı (1978) ve Acımak (1985) ise rol aldığı iki televizyon dizisidir.

hulusi kentmen

Hulusi Kentmen, 81 yaşında 20 Aralık 1993’te böbrek yetmezliği sonucu yaşamını yitirdi. Karacaahmet mezarlığında yatmaktadır.

Bir Cevap Yazın