Instagram’da Takipçi Artırmak

instagram takipçi artırmakInstagram; akıllı telefonlar için geliştirilmiş, son dönemin en popüler fotoğraf düzenleme ve paylaşım programı malumunuz. Fotoğrafınıza filtrelerle çeşitli efektler verebiliyorsunuz. İster sosyal paylaşım sitelerinde isterseniz listenizdeki takipçilerle paylaşın seçim sizin.  Twitter’da olduğu gibi hashtag kullanmak görsellerin paylaşım kitlesini arttırmada birinci unsur. Bu şekilde daha çok kişi size ulaşabilir. Dolayısıyla ilk kural “etiketsiz fotoğraf” paylaşmamaya dikkat ediyoruz.

Buradan en çok kullanılan etiketlere ve filtrelere ulaşabilirsiniz. Bir seferde (tek fotoğraf için) maksimum 20 tane kullanabiliyorsunuz. Benim yaptığım gibi Dropbox üzerinde bir txt dosyası oluşturup içinden kopyala & yapıştır yöntemiyle alabilirsiniz size kalmış. Sizin için en çok kullanılanları paylaşmak istedim.

Yinede listeden size uygun olanları seçmeniz uygun olur.

Başına # koymalısınız: #love gibi.

love, instagood, me, tbt, cute, photooftheday, instamood, beautiful, picoftheday, girl, instadaily, igers, follow, iphonesia, happy, summer, tweegram, instagramhub, bestoftheday, iphoneonly

Yukarıda belirmiş olduğum sevilenlere ek olarak çektiğiniz fotoğrafı anlatacağına inandığınız Instagram hashtag’lerinizi kendinizi de belirleyebilirsiniz: #istanbul, #ekmek, #deli gibi mesela.

Kendimce Instagram takipçilerinizi nasıl arttırabileceğimizi ve nasıl kaliteli fotoğraflar çekilebileceğinin ip uçlarını listeledim. İnanıyorum faydalı olacaktır:

  1. Yapılan en genel hatalardan biri her çekilen fotoğrafın paylaşılması oluyor. Kendinizi ziyaretçi olarak düşünün. Baktığınız zaman size hissettirdikleri neler. Gerçekten beğeniyor musunuz? Instagram’la ilk kez tanışmanın heyecanıyla; yeri-göğü, kuşu-böceği paylaşmak yerine bir hikayesi olduğuna inandığınız fotoğrafları düzenleyin.
  2. Android ve iOS platformlarında maksimum çözünürlük 2048×2048’dir. Cihazınızı tanıyın. iPhone 3GS’te 1536×1536, iPhone 4’te 1936×1936 ve iPhone 4s ve üzerinde 2048×2048 gibi. Biraz Photoshop bilginiz varsa profesyonel cihazlarla çektiğiniz fotoğrafları da aktarıp kullanabilirsiniz.
  3. Göz hizasından ziyade zıplayarak da fotoğraf çekebileceğini unutmayın. Cihazınızı tanıyın derken kastettiğim budur. Son zamanlarda Lumia ile Instagram’da güzel sonuçlar alıyorum.
  4. Diğer fotoğraflara bakarak onlardan ilham alabilirsiniz. Birebir taklit etmeyin tabi. Instagram’da kimler sıklıkla takip ediliyor araştırmakta fayda var.
  5. Beğenerek yorum yapın ve arkadaş çevrenizi genişletin. Her fotoğrafı değil gerçekten kaliteli ve özgün olanları beğenmeye dikkat etmelisiniz.
  6. Lokasyon bazlı etiketleyin. #düzce misal. Eğer burada fotoğraf çektiyseniz ve paylaştıysanız Düzce’nin doğasını ve insanlarını merak edenler size denk gelecektir.
  7. Üşengeç adamın tekiyim diyorsanız bu siteyi deneyebilirsiniz.
  8. Doğa, sanat, spor gibi alanlardan birini çekerek burada da yoğunlaşabilirsiniz. Bir takımın sürekli maçları takip eden taraftarıysanız iyi kareler yakalayabilirsiniz.

Instagram için yardımcı olabilecek ek programlar mevcut; değişik çerçeveler verebiliyorsunuz, FilterstormAdobe PhotoshopiDarkroomPerfectly ClearCamera+Best CameraPhonto ve Moquu ile ister görselinizin üzerine yazı ekleyebilir isterseniz de çok daha farklı efektler verebilirsiniz. Ben photoshop kullanıyorum.

31 Ekim 2013 Güncellemesi: Arkadaşlar tekrar selam.. Likeall sitesi üzerinden de ziyaretçi çekilebildiği konusunda bir araştırma yazısı okudum ama dediğim gibi bu eziklikten başka bir şey değil. En azından ben böyle düşünüyorum ve kullanmıyorum. Ha ben ergenim eziğim sana ne kardeşim diyorsanız parayla da alabilirsiniz tabi. Addmefast, Followgram, Graminator, Insta-Train, ve Ig-Train de bir başka sevilen ve bilinen alternatif yolları. Zarara uğrarsanız karışmam arkadaşlar..

http://twiends.com/
http://www.ig-fastboard.net/
http://instamacro.com/
http://www.likeall.org/

Instagram’la kaliteli fotoğraflar çekmeniz dileğiyle… Hangi makine ile daha iyi Instagram performansı sağlarız diyenler için buradaki karşılaştırmayı okumalısınız.

 

4 thoughts on “Instagram’da Takipçi Artırmak

  1. likeall.org u kullanmaya başladım oldukça hoşuma gitti. Referanslardan para kazanma olayı varmış fakat onu çözemedim. Yardımcı olabilecek arkadaş var mı?

Bir Cevap Yazın