10 Kasım’da Atatürk’ü Analım

10-16 Kasım tarihleri arasına tekabül eden Atatürk Haftası; Atatürk’ün konuşmalarının sesinden dinletildiği, ilgili filmlerin gösterildiği bir zaman aralığını ifade eder. 10 Kasım günü ise trafikte araçlar durur, kornalar çalınır ve insanlar büyük kurtarıcıya saygı ve sevgilerini gösterir. Bu tarihte farklı zamanlarda çok çeşitli olaylar da olmuştur elbet. Gelin hatırlayalım; Çin’de kültür devrimi başlar (1965), Walt Disney Amerika’da muhbirliğe başlar (1940), Cumhuriyet Halk Fırkası kurulur (1924), Kırklareli kurtulur (1922) 

Dünya’nın çeşitli memleketlerinde Mustafa Kemal anısına anıtlar dikilir. Avusturalya Canberra’da, Romanya Bükreş’te, Küba Havana’da ve Şili’nin başkenti Santiago’da bu anıtlar görülebilir.

Doğumlar da vardır elbet; Martin Luther 1483’te doğar, Mustafa Denizli 1949’da, silah tasarımcısı Mihail Kalaşnikov ise 1919’da dünyaya gelir. Bunlar tabi nispeten öne çıkan ve bilinen isimler… İstiklal savaşının yaşayan son gazisi Mustafa Şekip Birgöl 2008’de aramızdan ayrılır bu tarihte. Sovyet lider Leonid Brejnev 1982’de ölür – bir dönem Fenerbahçe’nin de kalesini kısa bir süre koruyan Alman kaleci Robert Enke’de 10 Kasım denince hatırlanan isimlerden.. Hatırlarsınız intiharı Almanları olduğu kadar bizi de şaşırtmıştı.

Gelelim asıl konumuza… Bizler 10 Kasım tarihini yalnızca ulu önderin ölüm tarihi olarak değil, Atatürk’ün fikir ve düşünüşü etrafında toplanmış olan kitlelerin ülke menfaatlerini önde tutan çalışmalarımızı artırma günleri olarak da görmeliyiz. 10 Kasım 1938’de hakka yürüyen Atatürk’ün bıraktığı ve “En büyük eserim” dediği “Cumhuriyet”, milletimiz var oldukça sonsuza dek yaşayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Atatürk 10 Kasım

Ata’nın ölüm yıl dönümü olan her 10 Kasım’da; ölüm saati olarak bilinen sabah 9:05’de; Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve ülkemizin yurt dışı temsilciliklerinde bir dakika boyunca halkın büyük bölümü uzun süre saygı duruşunda bulunur, araçlar durur ve kesintisiz korna çalar.

Ne garip ki milli bayramlarda götü başı oynayan, kaçacak delik arayan pilavcı kitle, yine bu tarihe Fenerbahçe – Galatasaray derbisi koyarak sefil zekalarıyla bir kaçış, Atayı unutturuş düşünmüş. Unuttukları bir mevzu var – onu da 34. dakikada Fenerbahçe seyircisi inşallah gösterecek. Bunu bir Beşiktaşlı olarak söylüyorum.

Türkiye Atletizm Federasyonunun 2013 yılı faaliyet takviminde yer alan “Atatürk’ü Anma Koşusu” ise, 10 Kasım 2013 Pazar günü Ankara’da düzenlenecek.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 17 Temmuz 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir