11 Eylül Saldırıları Hakkında Bilinmeyenler

11 Eylül saldırıları (9/11 olarak da bilinir), El-Kaide’ye bağlı teröristler tarafından kaçırılan tarifeli yolcu uçakların 11 Eylül 2001’de ABD’deki farklı hedeflere intihar saldırısı düzenlemesiyle gerçekleşen bir dizi terör saldırısıdır. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybederken, 10 milyar doların üstünde maddi hasar meydana geldi.

11 Eylül günü, ABD’de iç hatlar seferi yapan dört yolcu uçağı, el-Kaide üyesi 19 kişi tarafından kaçırıldı. American Airlines ve United Airlines uçakları, New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’nin sırasıyla kuzey ve güney kulelerine çarptı. İki saat içinde 110 katlı her iki bina da çökerken, 7 Dünya Ticaret Merkezi’nin de arasında bulunduğu çevresindeki bazı yapılar yıkıldı ve bazıları hasar gördü.

11 Eylül ile ilgili komplo teorileri bulunmaktadır. Kimilerine göre 11 Eylül Amerikan gizli servisleri tarafından uygulanan bir sahte bayrak operasyonu, Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgalleri meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır. Saldırı, medya tarafından “medeniyetler çatışması” olarak yorumlandı. 11 Eylül’ü gerekçe gösteren dönemin ABD başkanı George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak’ı işgal etti.

Kaçırılan üçüncü uçak, ABD Savunma Bakanlığı karargahı Pentagon’a çarptı. Binanın batı cephesinin bir kısmı yıkıldı. Kaçırılan dördüncü uçak ise Washington, DC’yi hedeflemişti. Ancak yolcuların uçağı kaçıranlara müdahalesi sonrasında uçak, Pensilvanya Shanksville yakınlarına düştü. Uçaklardaki 19 hava korsanı ve 227 kişi de dahil olmak üzere saldırılar sonucunda 2.996 kişi hayatını kaybetti.  Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır. 11 Eylül sonucu, başta ABD olmak üzere batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük miktarlarda artış görüldü.