Fitre Miktarı Belirlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl 2015 için Fitre miktarıbı 11,50 lira olarak belirlendi. Kimlere fitre verilebilir, kimlere verilemez konusunu da atlamadan vurgulamak gerekir; Ana babaya, dedeye ve büyükanneye, evlada, toruna, hanıma ve kâfire fitre verilmez. Fakir olmak şartıyla geline, kardeş, hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa verilebilir. Eğer salih iseler, yakın akrabaya vermek, daha çok sevap olur. İmameyn’e göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fitre verebilir.

Hanefi inancına göre, fıtır sadakası ramazan bayramının 1. günü fecrin doğuşu ile vâcip olur. Fitre, Ramazan bayramından bir veya iki gün öncesi ile bayram namazı arasında ödenir. Böylece yoksullar bununla, bayram namazından çıkmadan önce ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Bununla birlikte fitre, Ramazan’ın girmesinden itibaren, hatta Ramazan ayı girmeden önce de ödenebilir. Bayram gününden sonraya kalırsa, yükümlülük düşmez ve ilk fırsatta ödenmesi gerekir.

2015 Fitre Miktarı – 2015 Fitre Miktarı ne kadar? 2015 Fitre Miktarı – 2015 Fitre Miktarı ne kadar?. Fitre Miktarı ne kadar olacak? Fitre Miktarı nedir? Fitre ne demektir? Fitre Miktarı diyanet tarafından belirlendi. Fitre Miktarı hakkında detalı bilgi. Fitre Miktarı 2015. Fitre Miktarı 2015 ne kadar olacak? Fitre Miktarı öğren. Fitre Miktarı buradan öğrenebilirsiniz. İşte Fitre Miktarı 2015 ve 2015 Fitre Miktarı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir