7 Sayısının Sırrı ve Kuranı Kerimde 7 Rakamı

İnsanlara “Uğurlu sayınız nedir?” diye sorduğumuzda ya da konusu açıldığında genellikle “7” cevabını alıyoruz. Peki 7 sayısı felsefe ve din açısından neden uğurlu merak ettiniz mi? İşin garibi; benim de uğurlu ve sevdiğim sayı 7. İsterseniz gelin biraz daha derinlere inelim; mitolojide 7 sayısı ve 7 sayısının dini anlamı gibi başlıkların üzerinden geçelim:

7 Sayısının Gizemi

Pisagorculara göre tek sayı olan 7 erkektir ve uğuru temsil eder. Kurân-ı Kerim’e göre yüce Allah (CC), yeri ve göğü 7 günde ve 7 tabaka halinde yarattı. Hac esnasında Kâbe’yi dolanma, Tavaf ve Safayla Merve tepeleri arasındaki koşu da 7 kere yapılır. Mekke’de belli bir mevkide hacı, 7 kere “Allah-u Ekber!” diye bağırır. Haccın sonunda şeytan, 7 taşla taşlanır ve daha niceleri. 7 rakamı, vahiy yoluyla alınan kutsal ayetlerde de sık sık yer alır. 7 sayısının dini anlamı daha bir çok başlıkta farklı dinlerde karşımıza çıkar.

7 sayısının sırları

Ehl-i Sünnette, Mâtûridîlik ile birlikte yaygın olan ikinci itikadi mezhep olan Eşari’ye göre, yüce Allah’ın (CC) ilim, kudret, kelam, sem (işitme) basar (görme), hayat, irade adlı 7 subûtî sıfatı vardır. Bu bahsettiğimiz sıfatlar hem kâinat hem de insanlık aleminin nizam ve intizamına bakar. Teşbihte hata olmaz, güneşin 7 renkli ışığı her tarafta parladığı gibi, bizleri yaratan yüce Mevlanın da yedi sıfatı her tarafta parlayıp durmaktadır. Atlamadan belirtelim; tasavvufta 7 sayısı son derece önemlidir ve yine bir çok örnekte kendisiyle karşılaşırız. Bu üstteki paragrafı sorularla islamiyet sitesinden aldık ve kendilerini kaynak gösterelim teşekkür edelim. Aklımıza madde madde daha iyi kalır diyenler için işte 7 sayısının gizemi:

 1. Müzikte 7 nota vardır.
 2. 7 temel renk vardır.
 3. Dünyada 7 kıta vardır.
 4. Gökkuşağı, 7 renktir.
 5. Kuran-ı Kerim’in ilk suresi Fâtihâ, 7 âyettir.
 6. Dinimiz İslam’da 7 mertebe vardır.
 7. Topkapı Sarayı’nın 7 büyük kapısı vardır.
 8. 7 tane baş melek vardır.
 9. Mitolojide 7 esas tanrının var olduğu düşünülür.
 10. Tibet’te 7 Buda vardır.
 11. İnsan yüzünde 7 nokta vardır.
 12. Müslümanlıkta 7 kat cennetten bahsedilir.
 13. Eshab-ı Kehf olayı, Yedi Uyurlar olarak bilinir.
 14. Büyük ayı takım yıldızlı 7 yıldızlıdır.
 15. Roma rakamı sisteminde 7 harf vardır.
 16. İstanbul, Roma ve Kudüs’te 7 tepe vardır.
 17. Dünyanın 7 harikası vardır.
 18. Cuma namazının yedi farzı vardır.
 19. Yahudilerde kutsal şamdan 7 mumludur.
 20. Osmanlı kurulduktan sonra yedinci asırda yıkılmıştır.
 21. Kızılderililere göre mevsimler 7 tanedir.
 22. Ailede soy yedi göbeğe kadar çıkarılır.
 23. Bir uğur böceği genellikle yedi lekeye sahiptir.
 24. Memelilerin boyunlarının çoğunda yedi kemik bulunur.
 25. Periyodik cetvel tablosundaki satır sayısı yedidir.
 26. Dijital cihazlar yedi segmentli bir ekran kullanır.
 27. Çıplak gözle görülebilen gök cisimlerinin sayısı yedidir.
 28. Kefene yedi arşın bez de denir.
 29. Mevlana’nın mesnevisi yedi cilttir.
 30. Mevlana’nın yedi öğüdü vardır.

Yedi bela, Yedi canlı, Yedi kat el, Yedi mahalle duydu, Yediden yetmişe, Yedi düvel, Yedi göbek 7 ile ilgili deyişler kısmında sizlere aktarabileceğimiz bir kaç örnek.

Bir zaman ölçüsü olarak da 7 rakamı önemlidir zira hafta malumunuz 7 gündür. Bu açıdan bakıldığında insan yaşamında 7, son derece önemli bir rol oynar. Çocuklar, hemen hemen 7 ayda süt dişlerini çıkarır, 7 yaşında düşürürler. 2 x 7 yaşında ergenliğe ulaşırlar. Ayrıca ilginizi çeker mi bilemiyoruz ancak, Harry Potter serisinde yedi kitap vardır, Pamuk Prenses’in 7 cücesi vardır hatta Hürmüz bile 7 kocalıdır. 7 sayısının önemi konusunda aklınıza takılan konular olursa lütfen yorum kısmı üzerinden bizlere ulaşın.