ABD Ordusu Hakkında İlk Kez Duyacağın Bilgiler

Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı, 3 milyondan fazla çalışanı ile ABD’deki en büyük işveren olarak kabul ediliyor. İkinci sırada 1.3 milyon çalışanıyla bizdeki A101 ve BİM benzeri Walmart geliyor, 3. sırada ise Exxon-Mobil 950.000 çalışanı ile yer alıyor. Her yıl yaklaşık 80.000 kişi ABD askeri olabilmek için birliğine katılıyor.

ABD Ordusu bir eyalet olsaydı, San Francisco, California gibi popüler şehirlerden daha fazla insana sahip olacaktı ve yine ABD’de en büyük 10. şehir olurdu.

İç Savaş, ABD Askeri tarihinde yaşanan en kanlı muharebe olarak kayıtlara geçer. 618.000 asker hayatını kaybetmiştir. İkinci Dünya Savaşı, yaklaşık 405.000 can kaybıyla ikinci sıradadır.

Dünya çapında 30 milyon dönüm üzerinde araziyi kontrolü altında tutan ABD Savunma Bakanlığı, Pennsylvania eyaletinden biraz daha büyük bir alanın kendince güvenliğini sağlıyor. ABD Ordusu Özel Kuvvetleri ise dünya üzerindeki 195 ülkenin 135’inde 450 bin askerle görev yapıyor. 12 km uzunluğundaki koridorları ile devasa Pentagon, ABD Savunma Bakanlığı’nın karargahı olarak görev yapmaktadır. Pentagon; New York City’deki Empire State Binası’dan 3 katı daha fazla alana sahiptir.

ABD’de her 11 Kasım’da gazileri onurlandırmak için Veteran Günü düzenlenmektedir. Arlington, Virginia’daki Arlington Ulusal Mezarlığı ise, 400.000’den fazla kayıp için son dinlenme yeridir.

Birleşik Devletler Askeri Birlikleri; Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Sahil Güvenlik, Deniz Piyadeleri ve Donanma olmak üzere beş silahlı hizmet biriminden oluşur. Askeri personel; aktif görevli (tam zamanlı), yedek ve muhafız kuvveti (gerektiğinde tam zamanlı olarak çağrılabilir) ve gazi ve emekliler (geçmiş üyeler) olarak sınıflandırılmıştır. 

ABD Silahlı Kuvvetleri Komutanı olarak Silahlı Kuvvetler konusunda nihai kararlar alan kişi ABD başkanıdır. Savunma Bakanlığı başkanı aynı zamanda Savunma Sekreteridir; Savunma Sekreteri, Ordu Güvenliği Departmanı tarafından kontrol edilen Sahil Güvenlik hariç, her askeri şubeyi kontrol etmektedir.

2010 senesinde ABD hükumeti, Savunma Bakanlığı için süper bir bilgisayar oluşturmak için 1.700 PlayStation 3 oyun konsolu kullandı. Geleneksel ve pahalı bilgisayar parçaları yerine konsolları kullanmak, çok daha az maliyetli ve çevre dostu olarak kabul edildi. ABD Ordusu yılda yaklaşık 1 milyar galon, kabaca 4 milyar litre yakıt tüketiyor. 2011 yılı için her bir asker, günde ortalama 22 galon (83 litre) yakıt demekti ancak 2. Dünya Savaşı sırasında bir asker günde yalnızca 1 galon yakıta mal oluyordu.

Yağlanmamış prezervatifler, Paraşüt Paketi Hayatta Kalma Kitleri’ndeki Standart yardımcılardandır. Güvenli seks için yardımcı olmakla kalmaz, acil durumlarda 1 litre su tutabilirler.

1960’larda Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri, 8 metre yüksekliğinde ve gerektiğinde 900 kiloya kadar yük taşıyabilen robotlar üretti. “Beetle” olarak adlandırılan bu robotlar, bizler için çok tehlikeli olan nükleer materyali ve benzer parçaları taşıyıp değiştirebilecekti. Görevler iptal edildiği için proje de rafa kalktı. Soğuk Savaş’tan bu yana ABD Askeri nükleer cephaneliği yüzde 84 oranında azaltıldı. Halihazırda, cephanelikte 2.150 nükleer savaş başlığı olduğuna inanılmaktadır.

Birleşik Devletler, resmi olarak savaşı 5 kez savaş ilan etti; 1812 Savaşı, Meksika-Amerika Savaşı, İspanyol-Amerikan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı. Bununla birlikte ABD Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Afganistan’daki savaşlar da dahil olmak üzere 300 kez yurt dışına birlik gönderildi.

ABD ordusunun eğitimli patlayıcı köpekleri, Irak ve Afganistan’da görev yaptıkları 5 yılda 12.500 libre (5.669 kilogram) patlayıcı buldu. Her bir köpeğin 150 ila 1800 yaşamı kurtardığı düşünülmekte.

Kadınlar tarih boyunca ABD ordusunda önemli roller oynamış ancak 1948 senesine kadar daimi rollere atanmamıştır. O zamandan önce kadınlar genellikle hemşire, casusluk faaliyetleri, mutfak ve çamaşırhane hizmetleri vermekteydi.

ABD Ordusunda 20 yıl ve daha fazla görev yapan personel, hizmet süresince kazandığı temel ücretinin yüzde 50’si kadar bir oranda emeklilik primi almaya hak kazanır. Bununla birlikte, personelin yüzde ​​83’ü 20 yıldan uzun süre hizmet vermemekte ve ordudan emeklilik maaşı almamaktadır. Buna rağmen 2013 itibariyle ordu emeklilik fonunda 100 milyar dolardan fazla bir para birikmişti. 1961 yılından beri ise ABD ordusunda hiç bir idam gerçekleşmedi.

2014 yılı savunma bakanlığı verilerine göre, ABD Askeri kadınlarının yüzde 4.3 ila 4.9’u ve erkeklerin yüzde 0.9 ila yüzde 1’i taciz ve tecavüze maruz kaldı.

ABD’nin Vietnam Savaş’ında (1965-1973) 100.000 asker başına 1.818 ölüm gerçekleşirken, Irak işgali (2003-2011) sırasında yılda 100.000 asker başına 355 ölüm yaşandı.

Savunma Bakanlığı bütçesi itibariyle ABD, 2015 yılında 601 milyar dolarlık harcama yaptı. Çin, 216 milyar dolarla ikinci sırada ve Rusya da 84.5 milyar dolarla üçüncü sırada bulunuyor. Askeri bütçe, Birleşik Devletler hükumetinin toplam bütçesinin yüzde 16’sını oluşturmaktadır. ABD, eğitime ise yılda 101 milyar dolar harcamaktadır.

“ABD Ordusu Hakkında İlk Kez Duyacağın Bilgiler” başlıklı bu yazımızda sizlere; abd ordusu gücü, abd ordusu kaç kişi, amerikan ordusu maaşları, abd ordusu rütbeleri, rus ordusu, abd ordusu vs rus ordusu, abd ordusu vs türk ordusu ve amerikan ordusunun kullandığı silahlar arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.