Abdi İpekçi Hakkında Bilinmeyenler

9 Ağustos 1929 doğumlu ünlü gazeteci ve köşe yazarı Abdi İpekçi, 1961’den öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar Milliyet’te başyazarlık yapmıştır. Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra bir Hukuk Fakültesine devam etti ancak tamamlayamadı. Çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak görev aldı. 1954’te Milliyet’te Yazı İşleri Müdürü oldu. Atatürkçülüğü, barışçılığı; düşünce özgürlüğünü, Türkiye’nin bağımsızlık ve bütünlüğünü yazılarıyla savundu.

abdi ipekçi

Abdi İpekçi Hakkında Bilinmeyenler

1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki evinin yakınlarında arabasında iken MHP’li ülkücü terörist Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü. Milliyet gazetesini satmak istemediği için öldürüldüğü söylenir. Türk gazeteciliğinin en usta röportajcılarından biri olarak bilinir. Öyle ki, soruları sayesinde eski cumhurbaşkanı ve parti lideri Süleyman Demirel’e; “Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz” gibi bir cümleyi söyletmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir