Acı Biber ve Az Bilinen Faydaları

Acı biber; anavatanı Amerika Kıtası olan neredeyse 10 bin yıllık tarihe sahip bir vitamin deposu, Aztek ve Maya uygarlıkları tarafından hem yemeklerde kullanılmış hem de ilaç olarak yararlanılmış mucize bir bitki. Denilen o ki, herkesin tanıdığı Kristof Kolomb tarafından Avrupa’ya getirilir ve ilk başlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Acı biber, dünyanın neredeyse her ikliminde kolayca yetişen, iklim seçmeyen bir bitki türü. Hal böyle olunca da kendisine her mevsim hemen ulaşabiliyoruz. İster pişirme esnasında isterseniz sonradan koyun, etkisini kaybetmez.

Acı Biber

Acı biberler, özellikle C, E, K ve A vitamini açısından zengindir. Acı kırmızı biberde limondan 7 kat daha fazla C vitamini mevcuttur. 100 gram biberde yaklaşık 240 mg C vitamini vardır ki bu ortalama insan vücudunun ihtiyacının dört katıdır. 1 adet büyük (45 gram) acı biber ise 18 kaloriye sahiptir.

Bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlayan lif, acı biberlerde bol miktarda bulunur. Kabızlık sorunu çekenlere en iyi ilaçtır. 100 gram acı biberde yaklaşık olarak 2 gram lif vardır. Ancak belirtelim, ülser hastaları için bu besin tüketilmemesi gerekenler listesinde yer almaktadır.

İçerdiği antioksidanlar ile bizi kansere karşı da koruyan dostumuz; bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir, “kapsaisin” adlı maddesisi ile de vücudun hassas, duyarlı ya da daha ileri boyutta hasta bölgeleri için sakinleştirici, iyileştirici etki gösterir. Kapsaisin; bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerinde etkili olmaktadır. Bu madde, beyinde endorfin salgılanmasını sağlar, endorfinin ise morfine benzer ağrı kesici etkisi vardır.

Kan dolaşımını hızlandıran acı biberler; bu yönüyle tansiyonu dengelemekte, tansiyon ve kan dolaşımının normal seyrettiği vücutlarda hipertansiyonu kontrol altında tutmaktadır. İşte bu sayede bu faydalı besin, tansiyon değerlerini normal seviyelerde olmasına yardımcı olur.

Kış aylarında kararında tüketilen biber, fazla üşümemizi önler. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanların acı biber yemeleri tavsiye edilir. Kırmızı acı biber bir C Vitamini deposudur. Öyle ki içindeki C Vitamini limondaki C Vitamininden çok daha fazladır. Eklem iltihabının neden olduğu ağrıları azaltan acı biber, zona hastalığından sonra oluşan ağrıları da hafifletmektedir.

Metabolik hızı arttırdığı bilinen biber, kalori yakmayı destekleyerek zayıflamaya yardımcı olur. Yerel halklar acı biberi tedavi yöntemlerinde de kullanırdı. Soğuklarda ayakkabılara konan acı biber donmadan etkilenme derecesini azaltır. Kanayan yaraya konan acı biber kanamayı durdurur ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlardı. Acı biber alerjik reaksiyonlarda da başvurulan bir besindi. Baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılırdı. Ayrıca ağrıyı geçiren özelliği ile diş ağrıları, yılan ısırıkları ve migrende de etkili bir maddeydi.

Mide rahatsızlıklarına sahip kişiler kesinlikle kontrollü bir şekilde biber tüketmeli. Gastrit ve ülser gibi mide hastalıkları için oldukça zararlı olabilen biberler, midede yanma ve ağrıya sebep olur. Ayrıca hemoroid yani basur şikayeti olanların da acı yiyeceklerden uzak durması şarttır.

Yağları eritmeye yardımcı acı biber, açlık hissini bastırıp tokluk yaratır. Capsaicin maddesi mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırır. Ödem söktürücü özelliği de olan acı biber yağ yakımına yardımcı olur. İştah açma özelliğinden dolayı – acı biber sevenlerin – kilolu olması da başka bir tartışma konusudur. Sunucu Mesut Yar, günde 1 kiloya yakın biber yiyerek 40 kilo verdiğini söyleyenler arasında. Her biberi değil Samandağ biberi yediğini de eklemiş.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir