Acı Biber | Az Bilinen Faydalarını Öğrenelim

Vücudun direncini artıran, grip ve soğuk algınlığına karşı birebir acı biber, doğal bir ağrı kesici olduğu gibi kolesterolü düşürür, kalp krizi ve felce karşı korur, ülseri engeller, verdiği tokluk hissi ile zayıflatır, sindirimi kolaylaştırır ve yüksel lif oranı ile kabızlığa iyi gelir. Ülser, gastrit gibi rahatsızlıkları bulunanlar ve hemoroidi olanlar ise biberden uzak durmalı!

Kolesterolü düşürücü etkisi de olduğu ifade edilen kırmızı biber, vücudun günlük ihtiyacı olan beta-karotenin tamamı ve C vitamininin 2 katını içeriyor.

Mide kanserinden korunabilmek için  biberi kızartarak yemek yerine mümkünse taze haliyle çiğ olarak tüketmek gerekmekte. Az bilinen bir diğer zararı ise acı biberde bulunan bitkisel enzimlerin asabiyete yol açmasıdır. Vücudumuzda asabiyet veya sinirlilik hormonu olarak bilinen noradrenalin’in salgılanması acı biber yiyen kişilerde birkaç kat daha fazla olmaktadır. Kanser hücrelerinin mitokondri adı verilen enerji üreten bölümlerine saldıran “kapsaisin” maddesi acı biberde bolca bulunmakta! Kısacası acı biber en zararsız ve en doğal kemoterapi ilacı.

Acı Biber Zararları

Hipertansiyonu olan hastalara önerilmektedir. Tüm kan dolaşımını hızlandıran acı biber, kan basıncını da dengeler, vücut sıcaklığını arttırır ve kanı incelterek dolaşımı hızlandırır, kan hücrelerine yapışan toksinleri temizler, mide kramplarını, asit ve gaz gibi sorunları çözer, ayrıca yukarıda da belirttiğimiz kanser hücrelerini öldürücü etkisi ile kan kanseri ve akciğer kanseri hastalarına da önerilmekte!

C vitamini açısından limondan 7 kat zengin acı biber, cinsel gücü arttırıcı etkisi ile bilinmekte!