Açık Peynir Satışına Yasak Getirilmesi

Açık peynir, “Köylü ne güzel çeşit çeşit yüzlerce peynir üretiyor yiyebiliyoruz” diyerek yasaklanmamalı mı yoksa işin sağlık boyutu düşünülerek daha ciddi önlemler mi alınmalı bunu tartışıyoruz. Yazar Artun Ünsal’ın “Süt Uyuyunca” kitabına göre Türkiye’de 200’den fazla peynir üretiliyor. Ancak, köylünün mevcut mali koşullar düşünüldüğü zaman şu an için günümüzün fabrika standartlarına uyması mümkün değil. Esasen yasağı kimsenin takmayacağı da kuvvetle dile getirilen bir o kadar da sağlıksız bir görüş. Bunun sonunda açık yoğurt ve süte de yasak gelmesi olası.

Pastörize veya homojenize süt ve süt ürünlerinin insan sağlığına yararından çok zararının olduğu birçok makalede yer almış. Ben bu tip makalelere rastlamadım açıkçası – pek de inanılacak gibi değil ancak bu konuda da çalışmalar mevcut. Köy peyniri ile pastörize peynir lezzeti arasında ise devasa farklar var. Köy peyniri daha lezzetli denilebilir. Yine de temizliğin ve standardizasyonun sağlanması için atılması gereken bir adım bence!

Açık Peynir

Tüm süt ürünleri ve etler; açıkta kaldığında (3-5 dakika bile olsa) üzerlerinde çok fazla bakteri ve mikroorganizma ürer, bunların çoğu sağlığımız için son derece zararlıdır. Size bir tavsiye, tavuk veya et kestiğiniz bıçağı çok iyi yıkamadan önce başka bir şey için kullanmayın. Suistimale açık gıdaların belli bir standartta üretilmesi; ekmeğin içinden paket lastiği çıkabilen bir ülke olduğumuz düşünüldüğünde gayet mantıklı.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir