Adile Naşit Hakkında Gizli Bilgiler

Adile Özcan İnce sanatçının bilinen ismidir. Tiyatrocu bir ailenin ferdi olarak 17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul’da doğdu. Usta Adile Naşit’in babası; Komik-i Şehir Naşit olarak bilinirdi, annesi de yine Ermeni sahne sanatçısı Amelya Hanım’dır. Ermeni mi değil mi tartışmaları hala devam etmektedir. İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na 14 yaşında girer, Türk sinemasına adım atışı 1947 yılındaki “Yara” filmiyle olmuştur, ancak filmlerde yoğun olarak 1970’lerden itibaren rol almaya başlamıştır. Komedi ve dram türündeki yapımlarda hatırlanır.

Tek çocuğu Ahmet’i 16 yaşındayken kaybettikten sonra çocuklara sevgisi daha da artar. 1976’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanır. Uykudan Önce programı ile TRT’de uzun yıllar çocuklar için program yapmıştır. “Masalcı Teyze” olarak da hatırlanır. Hisseli Harikalar Kumpanyası , Neşe-i Muhabbet , Şen Sazın Bülbülleri müzikalleri günümüzde dahi izlenmektedir.

Adile Naşit

Adile Naşit Hakkında Gizli Bilgiler

Adile Naşit eşi Ziya Keskiner’in Temmuz 1982’deki ölümünden sonra 16 Eylül 1983 tarihinde Cemal İnce ile gizlice evlendi. Hababam Sınıfı filmlerdeki müstahdem Hafize Ana rolü ile olduğu kadar, Münir Özkul ile oynadığı filmlerdeki “Anne” rolleriyle; kendine has üslubu ve kahkahası ile de hatırlanan Adile Naşit, 11 Aralık 1987 tarihinde  57 yaşındayken bağırsak kanseri sonucu aramızdan ayrılır. İlk eşi Ziya Keskiner ve oğlu Ahmet Keskiner (1951-1966) ile birlikte İstanbul Karacaahmet mezarlığında yatmaktadır.