Adile Naşit’in Babası Naşit Özcan Kimdir?

Türk Tiyatrosunda “Komik Naşit Bey” olarak ün yapmış olan Naşit Özcan, 1886’da İstanbul’da dünyaya geldi. Sanata henüz 16 yaşındayken Mızıka-i Hümayun’a girerek atıldı. Saray tarafından Paris’e gönderilen Naşit Özcan, batı tiyatrosu hakkındaki bilgisini artırdı. Dönüşünde; sarayda oyunlar veren M. Bertrand yönetimindeki pandomima topluluğuna katıldı.

1910’da yapılan tenkisatta açığa çıkarıldı. Bir süre Kavuklu Hamdi’nin yanında çalıştı. 1910-11’de Sahne-i Nevin topluluğuna girdi. Osmanlı Komedi Kumpanyasını yönetti. Zamanında ilk kez bir tiyatro oyununda sahnede sessiz filmden yararlanıldı. 1912 senesinde kendi adına bir topluluk kurdu.

Naşit Özcan

Fevziye, Şark ve Millet tiyatrolarında çalıştı. 40 yıllık sahne hayatının yanı sıra ortaoyunu, karagöz ve kukla’da da deneyimliydi. Filmlerde de rol alan Naşit Özcan, hayvan taklitlerinde de ustaydı. 1938 yılında hayata gözlerini yumdu.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir