Afganistan Ordusu Hakkında Detaylı İnceleme

Afganistan Silahlı Kuvvetleri, Sovyetler destekli rejimin 92’de devrilişinin sonrasında ortaya çıkan çatışmalarda dağılmıştı. Ülkede o yıldan beri ulusal bir ordu yok. NATO’nun ana hedeflerinden biri, ilerleyen yıllarda Afgan halkını savunabilecek için güvenilir yerel bir ordu teşkil etmek. Günden güne büyüyen koalisyon destekli Afgan ordusundaki yetişmiş kişi sayısının Ekim’de 171 bini bulması bekleniyor. Bu sayı, 2014 başından beri 100 bin kişilik bir artışa işaret ediyor.

Afgan Ordusu’nun en büyük eksiklik ise deneyimli subaylardan yoksun olunması. Bu eksikliği gidermek için Sovyetler’e karşı ve sonra da birbirleriyle savaşan mücahitlere başvuruluyor. Temel eğitimdeki en büyük sıkıntılardan biri, okuma yazma oranının düşüklüğü. Çoğu asker okuma-yazma bilmiyor, ancak başkalarını izleyerek öğrenebiliyor. Öncelikli olarak desteklenen ve finanse edilen Afgan Savunma Bakanlığı, 2014 sonuna 300 bin asker olarak orduyu genişletecek. Ülkede 4 binden fazla yabancı eğitmen de mevcuttur.

Bununla birlikte Taliban tarafında en az iki düzine helikopter ve yarım düzine kadar uçak mevcut. Uçak yakıtı sıkıntısı ve ABD’nin bölgedeki tartışmasız üstünlüğü karşısında bu techizat muhtemelen mağara ya da ambarlara saklanmış durumda. 100’e yakın olduğu söylenen T-54 ve T-62 tankı yine bölge güçleri karşısında oldukça etkisiz kalacak. Taliban’ın geleneksel Afgan gerilla düzeninde yaptığı kayda değer tek değişiklik, dört tekerlekli el arabalarını kolay gizlenebilir asker taşıyıcısı olarak kullanması.

Afganistan’ın iklim ve coğrafi koşulları ise Taliban’ın en önemli silahı. Sarp dağlarla çevrili ülkeye intikal 2 yolla mümkün. Bu yollardan ilkinin İran’dan geçmesi, ABD kullanımını geçersiz kılıyor. Diğer yol ise Pakistan’ın Peşaver kentini Celalabad’a bağlayan Hayber Geçidi. Ülkenin diğer bölgelerinde de özellikle kış mevsiminde yolların kullanılması imkansız hale geliyor. Amerika’nın çoğu özel kuvvetlerden oluşacak 20-30 bin kişilik bir güç ve birkaç hava üssünü kapsayacak bir askerî varlığı 2014’ten sonra da devam ettireceğine inanılıyor. Türkiye 10 bin asker eğiterek üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiş durumda.

Afganistan ordusu bugün ülkenin neredeyse yarısında güvenliği NATO-ISAF’tan almış durumda. Yıl sonuna kadar da diğer yarısını devralması hedefleniyor. Hedefe ulaşıldığında da Afganistan’daki NATO misyonu sona erecek. Muhtemelen Türk askeri de Afganistan’da olmayacak. Sonuçta, 2014’te Afganlar kendi ülkesinin kaderini üstlenecek.

Afganistan Ordusu

Afgan ordusunun sayı olarak halen yetersiz olduğu, Taliban’ın olası sızma girişimleri, görev yerini terk etme, disiplinsizlik, uyuşturucu kullanımı, mevcut askerlerin yüzde 23’ünün kendi başlarına görev yapamayacak durumda oluşu ve zayıf hava desteği korkuları beraberinde getiriyor.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir