Ahmet Mahmut Ünlü | Cübbeli Ahmet Hoca Kimdir?

İstanbul Fatih’de, Giresunlu varlıklı bir ailenin oğlu olarak 27 Şubat 1965’de dünyaya gelen Ahmet Mahmut Ünlü, halk arasında Cübbeli Ahmet Hoca olarak da bilinir. Fıkıhla ilgilenen kişiye fakih dendiği için Türk fakih, vaiz ve hafız olarak eserler verir, böyle de tanınır. Klasik medrese usulü din eğitimi görmüştür. Ortaokulu dışarıdan bitirmiştir. 12 yaşından itibaren kürsülerden dini vaazlar verdiği bilinir. Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan, Nakşibendiliğe bağlı bir cemaat olan İsmail Ağa Cemaati’nin önde gelenlerindendir. Lalegül dergisinde dualar ve söyleşiler yayımlar – çeşitli kitapları vardır. 

Barbie bebekler erkekleri tahrik ediyor fetvası, 99 depremi sonrası yaptığı ve Kur’an-ı Kerîm ve Sünnet kaynaklı olduğununu belirttiği konuşmaları, İstanbul Beykoz Çavuşbaşı semtindeki 20 dönüm arazi üzerine kurulan dev külliyenin inşasına önderlik edişi ile zaman zaman basında yer alsa da “Jet Ski” ile “Cübbesiz Ahmet Hoca” olarak gündeme gelişi sonrası medyanın tam takibine girer. Habertürk’de Fatih Altaylı’nın konuğu olur, programlar yüksek izlenme oranı alır.

Cübbeli Ahmet Hoca

Manevi olarak bilinen liderleri, üyeleri ve sevenleri tarafından “Efendi hazretleri” olarak tanımlanan, 1954’ten emekli olduğu 1996’ya kadar yanı caminin imamlığın yapmış olan Mahmut Ustaosmanoğlu‘dur. Basında; 1998 yılında İsmail Ağa Camii’nde meydana gelen Mahmut Ustaosmanoğlu’nun damadı Hızır Ali Muratoğlu’nun öldürülmesi ve 2006’da emekli imam Bayram Ali Öztürk’ün öldürüldüğü cinayetler ile tanınmaya başlanmıştır.

1999 depremi sonrası yaptığı konuşmasından ötürü 2 no.lu İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce Türk Ceza Kanunu’nun 312 maddesi uyarınca Halkı din, mezhep ve inanç farklılığı gözeterek birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa alenen tahrik etmek suçundan iki yıl yedi ay üç gün hapis cezasına çarptırılır 13 ay hapis yatar.

Ahmet Mahmut Ünlü 12 Ekim 2011 tarihinde Karagümrük çetesi operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Ünlü, tutuklulukta geçen süre ve tutuklamanın koruma tedbiri olması sebebiyle 7 Aralık 2012 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir