Ahmet Mekin Hakkında Özet Biyografi

17 Ağustos 1932’de İstanbul doğan sinemacı Ahmet Mekin’in esas ismi Ahmet Kurtdereli’dir. Uzun boyu dolayısıyla “Filiz Ahmet” lakabı ile anılmış oyuncu manifaturacılıkla iş hayatına adım atar. Güreş ve futbolla da bir dönem ilgilenmiş sanatçı, bir müddet Bakırköy Halkevinde amatör tiyatro ile de ilgilenir. Kenan Pars’ın vasıtasıyla, 1957’de “Mahşere Kadar” adlı filmi ile sinemaya adım atar. Yaklaşık 200 kadar projede rol bulan Ahmet Mekin; ünlü yapım Selvi Boylum, Al Yazmalım’daki “Cemşit” performansıyla unutulmazlar arasında yer buldu.

Ahmet Mekin Hakkında Bilinmeyenler

Oyuncu Şükran Sabuncu ile nikahlı olan Mekin, 1998 senesinden bu yana Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar beldesinde sakin bir hayat sürdürüyor. Zeynep ve Kezban adında iki kıza sahiplerdir. Ahmet Mekin, “Görünmeyen” adlı filmiyle 30. İstanbul Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Altın Portakal Yıldırım Önal Anı Ödülü sahibidir. 1980’lerde TRT’deki ilk bilim kurgu yapımı “Kavanozdaki Adam” de başrol oynamıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir