Ahmet Taner Kışlalı Hakkında Bilinmeyenler

10 Temmuz 1939 Tokat Zile doğumlu; Türk siyaset bilimci, siyasetçi (eski bakan), yazar ve öğretim üyesi Ahmet Taner Kışlalı, gazeteci-yazar Mehmet Ali Kışlalı’nın da küçük kardeşidir. 33 yaşında doçent 1988’de profesör olan Ahmet Taner Kışlalı, 1977’de CHP 5. Dönem İzmir vekili seçildi. Kışlalı, Ecevit tarafından kurulan 42. Hükumete de 1978-79 yıllarında Kültür Bakanı olarak çalıştı. 12 Eylül sonrasında üniversiteye ve eğitime dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde siyaset bilimi dersleri verdi.

Kışlalı, aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesinde ”Haftaya Bakış” başlığıyla; Kemalizmi, laikliği, demokrasiyi, insan haklarını savunan köşe yazıları yazıyordu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirmiş, Paris Üniversitesi’nde Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi doktorası yapmıştır.

ahmet taner kışlalı

Ahmet Taner Kışlalı Hakkında Bilinmeyenler

Kışlalı, 1971 senesinde “TRT’nin Bilimsel Başarı Ödülü”nü kazandı. Ahmet Taner Kışlalı, 9 Eylül 1995 tarihinde yaşadığı bir trafik kazasında, 28 Mayıs 1968 tarihinde ilk evliliğini yaptığı eşi Nilgün Kışlalı’yı kaybetti, kendisi bu kazadan ağır yaralı olarak kurtuldu. İlk eşi Nilgün Hanım’dan Altınay ve Dolunay adında iki kız çocuğu bulunan Ahmet Taner Kışlalı’nın ikinci kez evlendiği eşi Nilüfer Kışlalı’dan da Nilhan Nur isminde bir aylık bir kız çocuğu vardı.

21 Ekim 1999 saat 09:40’da Cumhuriyet’e son yazısını faksladıktan yaklaşık 19 dakika sonra evinden çıktı. Kışlalı, 06 GK 377 plakalı arabasının üstüne silecek ile kaput arasına konulmuş paketi alıp kapıyı açtığı sırada büyük bir patlama yaşandı. Sol kolu kopan ve ağır yaralanan Taner Kışlalı, site görevlisi Arif Emirhan Kılıç tarafından Bayındır Hastanesi’ne götürüldü. Saat 10:02’yi gösterdiğinde kalp atışı durmuş, nabzı hız kazanmış ve kapalı bilince sahip bir şekilde Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi. Operatör Hekim Hasan Karakış tarafından yapılan detaylı tetkikler sonrasında vefatı tespit edildi. Ölüm detay raporu yine yanı hekim Hasan Karakış tarafından kayda alında ve Dr. Ersin Kaya’nın basın açıklamasıyla bildirildi. Ahmet Taner Kışlalı’nın mezarı Ankara’daki Karşıyaka Mezarlığı’ndadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir