AIDS Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler

HIV nedeniyle bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı hastalık AIDS, kişinin bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek enfeksiyonlara karşı direnci yok eder ve bireyi rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirerek sonunda ölümüne sebebiyet veren bir hastalıktır. AIDS, HIV enfeksiyonunun son evresidir ve bu süreçte ölümcül enfeksiyonlara ve kansere sıkça rastlanır. Kanda HIV taşıyan kişiye HIV pozitif denir. Kavram açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanılır.

HIV kana karıştıktan ya da daha doğru bir ifadeyle bulaştıktan sonra uzun seneler belirti vermeyebilir ve kişi kendini iyi hissedebilir. Bazı durumlarda, HIV pozitif bir kişinin 8 ila 10 yıl AIDS’e yakalanmadığı görülmüştür. Bulaşma yaşandıktan en az 3 ay sonra yapılan ELISA testleri en isabetli sonucu sağlar.

AIDS Hakkında İlk Defa Duyacağınız Bilgiler

  • Dünyadaki HIV pozitiflerin %70’i Afrika’dadır. Bazı ülkelerde nüfusun %10’undan fazlası HIV taşımaktadır.
  • ABD’de yaklaşık 1 milyon kişi HIV taşımaktadır ve virüsü yeni kapan vakıaların yarısı siyahi Amerikalılardır.
  • Dünya Sağlık Örgütü’ne göre HIV tedavisine gereksinim duyan insanların 10 da 9’u tedavi görememektedir.
  • Vajinal, anal veya oral seks yoluyla bulaşabilir. Öpüşme ile bulaşmaz çünkü tükürükteki HIV miktarı çok düşüktür.
  • Ayrıca korunmasız anal ilişki esnasında HIV bulaşma riski, korunmasız vajinal ilişkiden daha yüksektir.
  • Doğru prezervatif seçimi ve kullanımı HIV virüsünün bulaşmasını yüzde 80 oranında engeller.
  • HIV taşıyan ve tedavi görmeyen annelerin yaklaşık %30’u virüsü bebeklerine de verirler.
  • Hastalığın ortaya çıkışından itibaren Türkiye’de en az 14,000 arasında insan AIDS’e yakalanmıştır.
  • T.C. Sağlık Bakanlığı resmi rakamlarına göre 1985-2003 arasında HIV/AIDS toplam vaka 1712’dir.

El sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, sosyal öpüşme, tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı, yiyecekler, içecekler, çatal, kaşık, bardak, tabak, telefon, tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam, sivrisinek ve diğer böceklerin sokması, HIV pozitif bir kimse ile aynı ortamda kedi, köpek ve diğer hayvanlarla birlikte yaşamak gibi yollarla bu hastalık bulaşmaz.

AIDS Hakkında

Bilinen ilk AIDS hastaları 1981’de ABD’nin New York ve Kaliforniya eyaletlerinde görüldü. AIDS teşhisi konulan ilk şahısların çoğu hastalığı cinsel yolla kapan GAY erkekler ve uyuşturucu bağımlıları hapçılardı. 1983’te Amerikalı ve Fransız araştırmacılar hastalığın nedeninin HIV olduğunu keşfettiler ve 1985’e gelindiğinde bu virüsü tespit eden serolojik kan testleri geliştirildi. AIDS muhtemelen ilk kez Afrika’da ortaya çıktı ve 1980’lerde başta Afrika olmak üzere AIDS vak’alarında salgın düzeyinde artışlar görüldü. Afrika’da şehirleşme, uzun yolculukların ve uluslararası seyahatlerin artması, seks alışkanlıklarının değişmesi, damardan uyuşturucu kullanımının artması gibi faktörler önemli rol oynadı. BM 2004 raporuna göre dünyada 38 milyon kişi HIV taşıyor, her yıl 5 milyon kişi virüsü kapıyor ve 3 milyon kişi AIDS’ten ölüyordu. 1981-2008 arasında, 20 milyon kişi AIDS yüzünden yaşamını kaybetti.

Kan ve kan ürünleri, sperm veya diğer cinsel sıvılar üzerinden bulaşır. Ayrıca plasenta ya da süt yoluyla anneden bebeğine bulaşabilir. Öksürükle, hapşırıkla ya da el sıkışmak gibi temaslarla bulaşmaz.Bu virüs oldukça hassastır ve vücut dışında havada ve suda uzun süre yaşayamaz. Bu nedenle bulaşması için vücut sıvılarının doğrudan teması gerekir. Frengi, genital herpes (uçuk), bel soğukluğu (gonore) ve klamidya gibi cinsel hastalıkların cinsel bölgelerde yol açtığı yaralar ve doku bozulmaları, HIV riskini artırır. Şu an için hastalığa karşı geliştirilen bir tedavi yoktur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir