Akrep Nalan Hakkında Bilinmeyenler

Akrep Nalan olarak ün salan Füsun Nalan Açın, 26 Nisan 1954’te Ankara’da dünyaya gelir. Hasibe ve Vasfi Açın çiftinin tek evladı Füsun Nalan, eğitimini Bahçelievler Ankara, Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesinde sürdürür. 1972-80 seneleri arasında çeşitli şirketlerde muhasebecilik yapar. Ankara Sanat Evinde sahneye koydukları Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyunu hayatında bir dönüm noktası olacaktır. Ankara’da barın arkasında çalışan ilk kadın o dönemler Akrep Nalan’dır. Muhasebecilik demode olur, tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başlar.

Barın arkasında zaman zaman şarkı söyleyen Akrep Nalan takipçilerini de yaratır. Hakkı Çağdaşın desteği ile zamanın Goldfinger adlı gece kulübünde profesyonel olarak ilke kez sahneye çıkar sene 80’ler. Dinleyici kitlesi, bir tatil için geldiği ve aşık olduğu 1988 senesinin Bodrumunda daha da genişler, tek başına gitarla şarkı söylemektedir. 1991 yılında Dağ Çiçeği isimli ilk albümü piyasaya çıkar. 1996’da Zil Zurna Sevdalar isimli ikinci albümü sevenleriyle buluşur.

akrep nalan

Akrep Nalan Hakkında Bilinmeyenler

1978 yılında filan hayatımda ilk defa at yarışı oynayan Füsun Nalan Açın, 6’lıyı Akrep isimli bir atın da yardımıyla bulur. Aynı günlerde zamanın gazetelerinde manşet Akrep Nalan lakaplı bir teröristtir aynı zamanda. Hem dönemin parasıyla 30 bin TL kazanmanın popülerliği hem de isim benzerliği ile arkadaşları, sanatçıya takılmaya başlarlar ve isim olur Akrep Nalan.

Akrep Nalan, Türk popüler müziğinin en klas kadınlarından biridir. Hiç bir polemiğe dedikoduya karışmaz, magazin basınına alet olmaz. Sinema’da Filiz Akın – Cüneyt Arkın neyse kendi dalında Akrep Nalan da odur. Sanatçı şimdiye kadar hiç evlenmemiştir. Şimdilerde; İstanbul Bağdat Caddesindeki Dijon Bistro Barda zaman zaman sahne almaktadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir