Akrilik ve Kullanım Alanları

Polimer adı verilen maddelerin yapımında karşımıza çıkan, dünyanın en temiz maddelerinden birisi olarak bilinen akrilik, endüstrinin neredeyse her alanında kullanılır. Bir çeşit asit olan akrilik; renksiz ve aşırı derecede sert bir kokuya sahiptir. Günümüzde her alanda yer alan polimerlerin elde edilebilmesi için akriliğin başlıca madde olarak bileşiklerin içinde bulunması gerekir. Akrilik adı verilen bu madde; boya, iplik, levha ve cam sanayisinde aktif bir şekilde tercih edilir. Akrilik denildiği zaman akla tek bir madde gelmemelidir.

Akrilik

Akrilik maddesi akrilik asit polimerlerin tamamını kapsayan bir kavramdır. Akrilik kaplamalı malzemeler uzun süre dayanabildiğinden bu madde günümüzde kaplama sektöründe de aktif bir şekilde kullanılır. Sağlığı tehdit etmemesinden dolayı hijyen gerektiren banyo ve laboratuar gibi ortamlarda akrilik yine tercih edilen bir maddedir. Boya içerisine katıldığı zaman ise boyanın zemine daha kuvvetli bir şekilde yapışmasını sağlar. Diğer bir özelliği yüksek ısıya karşı malzemeleri dayanıklı hale getirmesidir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir