Albert Einstein Hakkında Özet Biyografi

14 Mart 1879 ULM Almanya’da dünyaya gelen dünyaca ünlü Albert Einstein; Yahudi asıllı, lakin çok da dine düşkün olmayan Alman teorik fizikçidir. Kuantum fiziğinin babası olarak kayda geçer. Tüm ömrü boyunca 300’den fazla bilimsel makaleyi kaleme alan, Einstein, Dünya üzerindeki en iyi fizikçisi, atom bombası ve uzay seyahatlerinin ilk fikir babası olarak bilinir. Time dergisi yüzyılın insanı anketinde de ilk sıradadır. Patent ofisinde müfettişlik yaparak başladığı akademik hayatını zirvede tamamlar. 1921 senesinde; fotoelektrik etki üstüne yaptığı izahlar nedeniyle Nobel Fizik Ödüllünü aldı. Nazilerin Almanya’daki yükselişi sonrası kitaplarının dahi yakıldığı ülkesini 1933’te terk etti ve ABD’ye yerleşti. 18 Nisan 1955’a kadar ömrünün geri kalanını geçirdiği Princeton’da iç kanamaya bağlı olarak 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölümü sonrası vücudu yakıldı.

Herhangi bir dini inancı bulunmadığını, sosyalizme de sempatisi olduğunu açıklayan bilim adamı, Yahudilerin kendi vatanlarına sahip olması gerekliliği fikrini savunmuş, İsrail’in kuruluşuna da maddi manevi destek vermiştir.

Albert Einstein Hakkında Bilinmeyenler

ABD başkanı Roosevelt’e; “Nükleer çalışmalara başlayın” mektubunun yanında, Bertrand Russell ile birlikte nükleer silahlara karşı bir manifesto da yayınlamıştır. Ayda bir banyo yaptığı iddiası; 4 yaşında konuştuğu, yüksek zekası nedeniyle başına dert açan asosyalliği ile de öne çıkar. Einstein’a İsrail Başbakanlığı da teklif edilir ancak bilim adamı kabul etmez.

Ölümünden sonra bilim adamının otopsisini sürdüren Dr. Thomas Stoltz Harvey beynindeki anormaliyi, paryetal lobunun normal insanlarınkinden %15 daha büyük olduğu şeklinde keşfetti.. Beyindeki bu bölge matematik ve görsel yetenekle ilgili becerilerinin geliştiği alandı. Ayrıca Einstein’nın beyninin normal insanlardan %73 daha kıvrımlı olduğu gözlemlendi.

1954 yılında, ölümünden bir sene önce, hayatındaki tek büyük hatayı ABD başkanı Roosevelt’e atom bombası tavsiyesi yapmak olarak açıklayan Einstein bunun nedenini Almanların daha önce yapması tehlikesi olarak açıklar. 1926 yılında Leo Szilard ile zehirli gaz çıkarmayan buzdolabı projesi üzerinde de çalışan Einstein’in buzdolabı gelişimi üzerine de etkileri büyüktür. Atatürk’e hitaben yazdığı; “Almanya’dan 40 profesörle doktorun akademik ve tıp çalışmalarına ülkenizde devam etmelerine müsaadeniz için başvuruda bulunmayı ekselansları sizden rica ediyorum.” konulu mektubu sonrası Yahudi bilim adamları İstanbul’da çalışma imkanı bulurlar.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir