Alexa ve Açıklanmayan Sırları → Alexa Hakkında Detaylı Bilgiler ←

Kimi arkadaşlar için çok önemli olmasına rağmen çoğumuzun pek de umursamadığı Alexa konusuna değinmek istedim… Öncelikle Alexa nedir ve ne işe yarar sorularına cevap alarak başlayalım.

1996’da Amazon ile başlayan bir serüven… Şimdilerde Microsoft ile yoluna devam eden en bilinen web reyting aracı. Yani en azından böyle söyleniyor ancak olayın kırtasiye kısmını bilemiyorum… Tüm Dünyadaki siteleri; en popülerden nispeten daha az ziyaret edilenlere kadar sıralamaya alır, tabi ‘Alexa Toolbar’ kullanmanız şartıyla… 

Yukarıda belirttiğimiz bu araçla; arama yapabilir, PR ve Alexa değerlerini inceleyebilir, site sahibi ile bilgilere ‘izin verdiği ölçüde’ ulaşabilir veya sıkıcı pop-up pencerelerine müdahale edebilirsiniz. Aslında yapılan tüm bu çalışmaların reklam verenler için olduğu söylenir. Bilmedikleri tek şey Alexa değerlerinin manipülasyona gayet açık olmasıdır.

Alexa Sıralaması

Henüz 10 günlük bir siteyi bazı programlarla, fake ziyaretçilerle ülke değerinde ilk 10 bin içine sokmak, Dünya sıralamasında ise 1 milyonun altında göstermek gayet kolaydır.

Bu kadar oynak bir yapının ve değerlerinin Google tarafından ne kadar benimseyeceğinin muhasebesini size bırakıyoruz… Forumlara biraz göz atarsınız; karşılıklı yorum saçmalıkları, Alexa ziyaretçi grupları gibi değişik zırvalıklara rastlayabilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir