Almanya’da Asgari Ücret ve Yaşam

1 ocak 2015’ten itibaren genel asgari ücret Almanya’da 1000 Euro olacak yani bizim paramızla 2850 TL civarı! Münih’teki ev kiralarının 600 Euro’dan başladığını belirtmekte yarar var. Münih “en pahalı kentler” sıralamasında üst sıralarda olduğu için – en yüksek miktarı paylaşmak istedik! Yine de Almanya’da çalışma hayatına atılacak birinin 1500-1600 [4.500 TL] civarı net bir maaşla işe başladığı belirtiliyor. Eğer günde 10 saat yasal sınırlar içinde çalışırsanız bu asgari ücretin 1.500 Euro’ya yükseleceğini belirtelim! 

Şehrin bitiş noktalarında ortak mutfak tuvaletli bir ev işinizi görecekse 250 € civarına da ev bulabilirsiniz. Park ücretleri ise gelen olarak 5 Euro. Ucuz piza, döner, cami yemekhanesi gibi yerlerden beslenmek isterseniz o da 5 € civarı. Giyim ve iletişim genel olarak Türkiye’den pahalı. 

Almanya’da 700-800 Euro alan birinin, bu paranın her şeye yettiğini dile getirdiği örnekler mevcuttur. Yeme, içme, eğlence gibi giderler için gayet makul bir paraymış. En basit örnekle; Türkiye’den çok daha ucuza ve komik taksitlerle istediğiniz otomobile sahip olabilirsiniz. Komik bir örnek gibi gelebilir ancak 1 kilo kıyma ve 1 litre zeytinyağı Almanya’da 5-6 Euro civarındadır. Buradan hareketle kabaca bir hesap mümkün.

Almanya'da Yaşamak

Eksiler ve eleştiriler de mevcut elbet! Almanya’da 1000 Euro’nun öyle sanıldığı kadar çok para olmadığını dile getiren hayli görüş mevcut! Bu arkadaşlar; tekstilin, şehir içi ulaşımların, temizlik ve meyve-sebze’nin pahalılığından şikayet ediyor! Yine de Almanya’da 1000 Euro’ya 645 litre benzin alabiliyorsunuz, Türkiye’de ise ancak 205 litre elinize geçer.

Almanya’dan kabaca bazı rakamlar: Aylık ulaşım için bilet 80 € (öğrenciye ise tramvay kartı 40 €), restoran’da ortalama yemek 10-20 €, tiyatro 35-40 €, sinema 15-20 €, iki şehir arası seyahat 15-20 € ve en basitinden iki basit don alsan 10 € diyorlar! Almanya’ya sadece bir kez gittim ancak bu ülkede yaşayanlar varsa yorumlarını lütfen paylaşsın. Özetle bu ülkede yaşamayı düşünüyorsanız 2000 Euro’da aşağı bir teklifi değerlendirmeyin diyen azımsanmayacak miktarda yorum da mevcut.

Almanya’da üniversite mezunlarına “asgari ücret” sunulmuyor! Dolayısıyla bu hesabı “ilk işe giren” üzerinden yapmamak şart. Vasıfsız kişilerin aldığı net maaş üzerinden ilerliyoruz belirtelim. Dünya’nın neresine giderseniz gidin asgari ücretle yaşamak zordur ancak Almanya, sunduğu olanaklar, hukuka ve insan haklarına olan saygısı ile kesinlikle yaşamak istediğim ülkelerden biri.

Eğitim ve sağlığa para vermediğin, çocuğun varsa çocuk parası aldığın, yerine göre kira yardımı da verildiği düşünülürse asgari ücretler içinde en azamisi denebilir. İstanbul ve Münih’i karşılaştıran bir liste yapmışlar. Buradan inceleyebilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir