ALS için Buzlu Su | Ice Bucket Challenge

ALS olarak da bilinen zorlu hastalığa medya üzerinden dikkat çekmek ve hastalara maddi anlamda yardımcı olacak imkanları oluşturmak amacıyla başlatılan ‘Ice bucket challenge’ (Bir kova buz) kampanyası ya da etkinliği tüm dünya ünlüleri arasında çığ gibi büyüyor. Ice Bucket Challenge’a ülkemizden de destek gelmeye başladı.

Birçok ünlü spor adamı ve siyasetçi, ALS hastalığına dikkat çekmek için sanal ortamda kendilerine yapılan bu meydan okumayı – çağrıyı kabul etti. Yine sosyal medya üzerinden  ALS hastalığına dikkat çekmek için birçok kurum ve ünlü kişi bu meydan okumayı kabul edip bağış gerçekleştiriyor. ALS, merkezî sinir sistemini, omurilik ve beyin sapı bölgelerini felç eden bir rahatsızlıktır.

Amerika’da ise ALS’ye dikkat çekmek ve bütçe kazanmak için yeni bir akım başladı bildiğiniz üzere. Buna göre sanal alemde “bir kova buz” teklifi alan ünlü kişi, 24 saat içinde başından aşağı bir kova buz döküyor ve bunu belgeliyor. Facebook’un ünlü CEO’su Mark Zuckerberg’ten ünlü oyuncular Hilary Duff ve Mickey Rourke’a kadar pek çok kişi bu akımın öncüsü oldu. Ülkemizde de Beşiktaş teknik direktörlüğü yapmış Slaven Biliç bu kampanyaya ilk destek verenlerden…

Challenge ALS

Teklifi alan bir koca buzlu suyu başından aşağıya boca ederse, 3 kişiye daha teklif gönderiyor, zincire ekliyor. Eğer dökmezse, ALS için 100 dolar ya da üzerinde bağışta bulunması gerekiyor. Bu akım ile birkaç gün içinde ALS için 9 buçuk milyon dolar bağış sağlandı.

Futbolcu Sedat Balkanlı hastalığı olarak da kabaca tarifi mümkün. ALS hastalığına yakalanmış yine birçok ünlü kişi bulunmaktadır. İngiliz fizikçi Stephen Hawking de bunlara bir örnek olarak gösterilebilir.

 

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 27 Ağustos 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir