Altay Tankı | Son Haberler ve Gelişmeler

Aselsan ve Otokar’ın, “ıskalanan hedefler – ‘hedef vuramama’ sonrası” bir vakitler tartıştığı gibi bir şehir efsanesi söz konusuydu. Yakın zamanda da nihai prototipin ortaya çıkmasının gecikebileceği dahi konuşulmuştu nereden nereye. Tartışmalar o kadar şiddetliymiş ki Otokar, askeri projelerinde Aselsan alt sistemlerini kullanmama kararı almış. Tabi tüm bunlar dedikodulardan ibaret!

Tank yapmak malumunuz zor bir iş, Hindistan’ın neredeyse 50 yıldır üzerinde çalıştığı bir proje. Bir başka eleştiri de seri üretime hazır hale gelecek Altay Tankı’nın Otokar’dan alınarak BMC’ye (British Motor Company) verilmesidir. Yine de 1953 yılından kalma M48’lerimizin olduğu düşünüldüğünde Altay tankı kesinlikle olumlu bir adım!

Altay Tankı

Tanklara bir başka eleştiri: “1990 model RPG-29 roket atar kullanan bir asker 600 mm yani 60 cm zırhı delebiliyor. Tankların devri 2. dünya savaşında bitti.” Görüştür tabi… Tüm bunlara rağmen Altay’ın son piyasaya çıkan Leopard 2 veya Ukrayna tankı Oplot’tan daha iyi olmadığı ancak kötü de olmadığı – vasat ancak iş görecek bir yapı olduğu askeri çevrelerde dile getiriliyor. “Dünyada Tank araştırmaları ve Tank üretimi neredeyse bitiyor” da bir başka yorum. Yorumculara göre bunun nedeni Tankların yerlerini fonksiyonel savaş araçlarına bırakacak olmaları.

Ruslar mevcut tanklarına karadan havaya füze sistemleri entegre etme konusunda çalışmalarına devam ediyor. Özetle melez tank denen bu yapılar kara ve hava hedeflerini gözetmeyecek!

Altay Tankı

Koç Grubuna bağlı Otokar’ın Ar-Ge emeklerinin çöpe gitmesi bir yana BMC’nin yetersizliği de KİRPİ projesi üzerinden eleştiriliyor. Öte yandan Savunma Bakanı İsmail Demir, “Altay Tankının seri üretiminde ne aşamadayız” sorusuna; “Başlıyoruz. İhale olacak ama ihalede kimin avantajlı olacağını düşünebilirsiniz.” dedi. İhalenin yapılacağını anlamakla beraber son kısmı çözemedim açıkçası.

Geliştirdiğimiz “Altay” tanklarına motor tedariki konusunda Japonya’yla yürütülen görüşmeler Şubat 2014’te durdurulmuştur. Araştırdım ve o konuda da bir gelişme olmadığını gördüm.

Tank neden şart sorusuna geçmişten bir örnek: Almanya ilk olarak 1992 senesinde, ‘Silahlarımı Güneydoğu’daki operasyonlarında kullanamazsın’ dedi. 1999’da Öcalan’ın yakalandığı süreçte de tank krizi patladı. Son olarak, 300 milyon euro bedelli ‘Leopard II’ tankları için 2005’te alım pazarlıkları devam ederken Almanlar, tankların Güneydoğu’da kullanılmamasını istemişti. Türkiye’ye karşı tavrını son döneme kadar sürdüren Almanya, Türkiye ile imzalamaya yanaşmadığı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı, Yunanistan ile 1997’de imzaladı!

Milli bir ürün üretmek son derece önemlidir. Bosna savaşı sırasında görev yapan Türk F-16 ları görev uçuşu sırasında bölge dışına çıkınca kendi üstleri tarafından uçağın motorlarının durdurulup düşürüleceği tehdidi ile muhatap olmuşlardır.

Altay Tankı

Bu tarz teknolojik silahlarda bilinen ve de bilinmeyen özel kodlar bulunduğu, bu kodların uydu üzerinden aktarıldığında çalışmasının durdurulduğu yönünde yorumlar mevcuttur, örnek vermek gerekirse yine Falkland savaşında İngiliz donanması Fransız yapısı Exsoset gemi savar füzeleri kullanan Arjantin Hava Kuvvetleri karşısında bozguna uğrayınca İngilizler Fransa’dan bu füzelerin kodlarını almış elektronik karşı tedbirlerini buna göre yeniden oluşturmuştur. Bu karşı atak sonrasında o ana kadar gemileri hallaç pamuğu gibi atan Arjantin füzeleri gemilere çarptığı halde patlamamış veya serseri mayın gibi dolaşıp düşmüşlerdir.

Hava kuvvetlerimizin son yıllardaki büyük yatırımı ABD yapısı F-35 savaş uçaklarında da buna benzer durum sıkıntı yaratmıştır. Bu uçaklarda bu sistemlere ilaveten uçak nerede ve ne şekilde bulunduğunu sürekli ABD’ye otomatik olarak bir kara kutu mevcuttur. Bu kara kutunun açılmasına ABD asla izin vermeyeceğini alım sırasında belirtmiştir. Aselsan’da meydana gelen intihar (!) olaylarının CIA talimatı ile Mossad ajanlarına yaptırıldığı sebebin ise bu kod sisteminin tarafımızdan çözülmesi sonucu olduğunu askeri çevrelerde bilmeyen yoktur.

Özetle silahını sen yapamıyorsan tam olarak hakim de olamazsın.

Son bir gelişmeyle makaleyi tamamlayalım! Çinlilerin, “Electrothermal Accelerator” kaba tabirle “Plazma Silahı”na karşı çalıştığı konuşuluyor. Elektromanyetik bombalar ile tüm Dünya silahlarının çöp olacağını düşünen Çin, tamamen mekanik olan eski stil bir tank üretmeyi hedefliyor. Bizim de bu teknolojileri yakalayabilecek veya bunları araştıracak gücümüz var. Ancak şu an bir çok gelişmiş ülkenin seneler önce yaptığını biz daha yeni yeni yapmaya başlıyoruz. Milli gemi, Milli Tank, Milli Helikopter gibi ancak bunlar ilerlemenin başlangıcı olarak görülmeli.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

3 Yorum Yapıldı
  1. 19 Kasım 2014
    • 23 Kasım 2014
  2. 11 Aralık 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir