Amerikan Bağımsızlık Günü | Tarihte Bugün

Her yıl 4 Temmuz’da ülke genelinde tatil olarak kutlanan ve Independence Day olarak da bilinen Amerikan Bağımsızlık Günü, ABD’nin, Birleşik Krallık’tan 1776’da kazandığı bağımsızlığın kutlandığı bir tarihtir. Fuar, piknik, konser ve her türlü organizasyon sırasında havai fişeklerle kutlanır, sahillerde büyük ateşler yakılır. Anma Günü’ndeki gibi bayraklar ön plana çıkarılır. 13 çizgi; bağımsızlığını ilan eden 13 koloniyi, 50 yıldız ise ABD’nin 50 eyaletini sembolize etmekte. 4 Temmuz tarihi, Kocali – Karamürsel’in kurtuluş günü olarak da ülkemizde bilinir ve kutlanır.

Amerika’da bu tarihte toplu taşımalar ücretsiz olarak yapılır. Güneşin Dünyamıza en uzak olduğu tarih de yapılan büyük havai fişek gösterilerini izlemek için Amerikalılar yüzlerce dolar ödeyip gökdelenlere çıkar4 temmuz, bir bağımsızlık günü olduğu kadar Amerika için ölümlerle de hatırlanır. 4 temmuz 1826’da Amerika’nın ikinci ve üçüncü başkanları ölmüştür. 4 temmuz 1831’de ise beşinci başkan ebediyete göçer.

4 Temmuz Amerikan Bağımsızlık Günü aynı zamanda ülke için de büyük bir ekonominin doğmasına yol açıyor. Yıllık en büyük et ve sosis tüketimi bu gün gerçekleşiyor. Yine gösterileri en güzel yerlerden izlemek için – tekne sahipleri de dahil herkese yüzlerce dolar ödenebiliyor. En önemlisi milyonlarca dolara mal olan havai fişek şovları düzenleniyor. Sırf 2013’te 7 milyon dolar, Amerikan Bağımsızlık Günü eğlenceleri için harcanmış. Amerika’nın Çin’den ithal ettiği bu ürüne o sene için toplamda 227 milyon dolar ödediğini de belirtelim ki rakamın büyüklüğü ortaya çıksın. Hadi Adana’da İncirlik Üssü var adamlar kutluyor da Kosova’da, Mısır’da ve Dünya’nın bin bir değişik yerinde bu gün neden kutlanır anlamak zor. Amerikan Bağımsızlık Günü, 4 Temmuz havai fişek günü olarak da bilinir atlamadan belirtelim.

Amerikan Bağımsızlık

Amerikan İç Savaş’ını konu alacak olan Assassin’s Creed serisi oyunda, ABD’de her 4 Temmuz günü kutlanan Bağımsızlık Günü’ne özel bir video da yayınlanmış! Duruma gayet konsantre olmuşlar gördüğünüz üzere..

Amerika’daki gösterileri izlemek isteyen ancak “iyi yerler” için bütçesi olmayan sıradan Amerikalılar ise; parklar, damlar ve nehir kenarlarında saf tutuyor. Bu konuda hakkında biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacım var diyenler için Richard Ford’un CAN Yayınları’ndan çıkan “Bağımsızlık Günü” adlı kitabını öneriyorum.

Amerikan Bağımsızlık Günü, kim ne derse desin eğlence ve tüketim gününe dönüşmüş.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir