Anne Sütü Hayat Kurtarıyor

Anne sütü sunabileceğimiz en kusursuz besin maddesidir. Anne sütü; içindeki besinler ile tam anlamıyla bebeğimizin ihtiyaçlarına göredir. Büyüme faktörleri, faydalı hormonlar, sindirimi kolaylaştırıcı enzimler, enfeksiyon önleyiciler gibi koruyuculara sahiptir. Anne sütü alabilen bebeklerde, sindirim sistemi ve solunum yolu hastalıklarına nispeten az rastlanır. Şeker, kalp, obezite gibi hastalıkların da meydana gelme riskini en aza indirir. Alerjiye karşı kalkandır, pişikten korur. Bedensel, ruhsal ve zeka gelişimine yardımcıdır. Duygusal bağını kuvvetlendirir.

Anne sütünde oran, emzirme zamanına, gebeliğin sonlandığı haftaya ve anne yaşına göre değişkenlik gösterebilir. Söz konusu faydalı proteinler; bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Anne sütü, proteinleri ile yenidoğanlar için en uygun yapıya sahiptir. İnek sütünde rastlanan ve alerji yapıcı bir çeşit protein anne sütünde bulunamaz. Anne sütünde görülen faydalı protein, inek sütüne göre daha kolay emilebilen maddeleri barındırdığından; kolayca sindirilip, hazmedilebilir. İnek sütüne göre neredeyse 40 kez daha fazla bulunan taurin proteini maddesi yine bebeklerimizin gelişiminde son derece önemli rol oynar.

Anne sütünde mevcut yağın bebekler tarafından sindirilerek emilimi inek sütüne nazaran çok daha kolaydır. Anne sütü ile alınabilecek enerjinin yarısı da yine bu yağlardan alınır. Bu mevcut yağ asitleri; göz işlevlerinde, beyin gelişiminde ve hücre yapısında yardımcı olacaktır.

İlk emzirme günlerinde gelecek süt, yağ bakımından fakir bulunsa da karbonhidrat açısından zengindir; beslenme sürdükçe çocuk yağdan zengin olan süte ulaşır, doygunluğa ulaşarak memeyi de bir süreliğine bırakır. Yağlı süt, yeni doğanlarımızın ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmını sunacağından bu süte ulaşması için emme süresinin uzatılması şarttır.

Yağlı süt, enerji ile beraberinde doygunluk da vereceği için bebeklerde bir rahatlama ile birlikte derin uyku haline rastlanabilir. Bu sebeple her süt veriş sonrasında annelerimiz bir memesini sonuna kadar emdirmeli. Sütün içerdiği şeker laktozdur. Anne sütünde yer alan laktoz kolayca ve yavaşça hazmedildiğinden dolayı bebeğin kan şekerini dengeler, diğer gıdaların emilimine de yardımcıdır, beyin gelişimi için önemlidir. Anne sütündeki vitaminlerin emilim miktarları yüksektir. Söz konusu bu mühim vitaminler; bebeğin rahatsızlıklara karşı direncinde, hücre sağlığının sürdürülmesinde, sinir sisteminin gelişiminde ve enzim yapısında görevlidir. Kemik ve diş sağlığı açısından gerekli olan ve anne sütünde bulunabilen kalsiyumun emilim oranı inek sütünden çok daha yüksektir. Demirin de anne sütündeki emilimi ve kullanılırlık oranı çok daha fazladır. Yine anne sütünü bolca tüketen bebeklerde bakır yetersizliği görülmez.

Anne sütü ve emzirme hataları:

Bazı yerel inanışlara göre anne ilk yahut üçüncü ezan sesinden sonra emzirmeye başlamalı, emzirme öncesinde ballı şekerli sular içme, dinlenebilmek için bebeği hemen emzirmeme, bebeği bir yahut daha fazla gün aç bırakma gibi yanlışlıklar yapılmaktadır. Oysa doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirmeye hemen başlanmalıdır. Süt üretiminin sürekliliği için, bebekle anne doğum sonrası aynı odada durmalı ve emme işlemine hemen başlanmalıdır.

Sütün miktarı ve kalitesi, annelerin beslenmesiyle doğrudan ilişkili olduğundan, bu aylarda zayıflama perhizleri de son derece yanlıştır. Anneler eski vücut ağırlıklarını hemen kazanmak için acele etmemelidir. Süre 6 ay yahut daha fazla görülebilir. Anneler süt oluşumu için enerjiye ihtiyaç duyduğundan eski kilolarına daha kolay dönecektir. Ancak hamilelik sırasında öngörülenden daha fazla ağırlık mevcutsa her ay 2 kiloluk bir ağırlık kaybı normal görülebilir. Bu hal süt kalitesini etkilemez. Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı durumunda hekimlere danışılması gerekir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir