Antidepresan Hangi Hallerde Kullanılır ve Zararları Nelerdir?

Antidepresanlar, psikolojik tedavi ve medikal destek esnasında söz konusu tedavi aşamalarının en az zarar ve kayıpla telafisine yardımcı olan haplardır. Bu hapların beklenen yardımı yapabilmesi için en az 3 haftalık bir süre zarfında kullanılması gerekmektedir. Tedavi hekim tarafından tamamlanmadan ilacın kesilmesi psikolojik rahatsızlığın tekrarlamasına yol açabileceğinden tedavi bitene kadar kullanılması ve yavaş yavaş doz azaltılarak bırakılması tavsiye edilir. İlacın asıl amacı ve hedef noktası beyni etkilemek olduğundan birçok yan etkisi mevcuttur. Yan etkiler kullanıldığı süreç boyunca gözlenebileceği gibi, tedavi bitiminden sonra da ortaya çıkabilir. Psikolojik hastalık halleri, depresyon ve stres gibi hallerde başvurulan bu ve benzeri terkiplerin tamamı antidepresan kategorisi altında tanımlanır.

Antidepresanlar Hangi Hallerde Kullanılır?

Depresyon, kaygı bozuklukları, takıntı hastalığı, panik atak, uyku problemleri, sosyal fobi ve benzeri pek çok psikiyatrik vakalarda doktorlar tarafından hastalara önerilen bu ilaçlar kesinlikle hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Antidepresan tedavisine devam edilen kişiler, normal insanlara göre çok daha hassas olabilirler. Bu sebeple ilacın prospektüsü dikkatle okunmalıdır. Burada görebileceğimiz birçok yan etki sonrasında ilacı kullanmaktan vazgeçebiliriz. Bu tür kaygı durumları yaşayanlar, konu hakkında detaylıca bilgilenmek amacıyla doktorlarıyla mutlaka görüşmelidir. Korku veya endişeyle birlikte ilaca devam edilmesi sonucu, hastanın sağlık durumu olumsuz yönde ilerleyebilir. Bu ve benzeri ilaçlarda en sık rastlanan yan etkiler; iştahta azalma, geçmeyen uyku hali, aşırı kilo alımı, devamlı mide bulantısı, ishal, kabızlık, cinsel isteksizlik ve sersemliktir. Bunlara ek olarak aşırı bir neşe ve keyiflilik hali gözlenirse yine doktora görünmek gerekir. Böyle durumlarda doktorun tavsiyesi üzerine ilaç ve doz değişimine gidilebilir.

Antidepresan Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

Etkisi genellikle 2-3 hafta sonra başlayan bu ilaçlar sürekli belirtiyoruz ancak doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Antidepresanlar hemen etki eden ilaçlar değildir ve çoğu zaman 6 aylık sürelerle kullanılır. Belli aralıklarla kontrole gidilmelidir. Başlanması hususunda nasıl doktora başvuruyorsak bırakırken de hekime danışmalıyız. Uyku sorunları olanların bu ilaçları kullanması doğru değildir. Çoğu zaman tok karna alına bu ilaçların bazıları özel yeşil reçetelerle satılır. Her psikiyatrik problemde her antidepresan aynı etkiyi göstermez ve kullanılmaz. Karakteri değiştirmeyen, insanları robotlaştırmayan bu ilaçlar “kafayı bulma” amaçlı kullanılmamalıdır. Antidepresan ilaçlar, çocuklarda ve ergenlik dönemine yeni giren kişilerde genel olarak ruhsal bozukluk ve depresyon tedavisinde tercih edilmektedir ancak antidepresanlar, bazı olumsuz yan etkilere ve komplikasyonlara ve yol açabilir. Çocukta bulunması olası potansiyel risk faktörlerinin detaylı analizi hiperaktivite ve melankoli gibi ruhsal problemlerinin olup olmadığının farkındalığı ve ailede herhangi bir ruhsal rahatsızlığın olup olmadığının incelenmesi gerekir.

Antidepresan Kullanırken Hangi Belirtilere Dikkat Edilmelidir?

İntihara eğilimi olan yahut bu tip eğilimlere yönelik işaretler çoğu zaman kolaylıkla idrak edilemeyebilir. Bu yönde düşüncelere sahip olan çocuk veya genç kişiler, genel olarak duygu durumunu açıkça aktarmak istemez. Yine de bu konudaki bazı belirtiler bizlere ipucu verebilir. Bu belirtiler şunlardır; kendine yahut başkasına zarar verme ya da yaralama, ölüm hakkındaki hisleri, intihar teşebbüsleri, panik atak ve uyku problemleri, üzüntü ve melankoli halleri, huzursuzluk yahut aşırı telaş, saldırganlık-şiddet ve düşmanlık, konuşma yahut davranışlardaki artış, sosyal akademik problemler, yalnız kalma isteği ve bunalım halleri.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir