Aristo Hakkında Özet Bilgiler

Aristo ya da tam adıyla Aristoteles M.Ö 322 ile 384 seneleri arasında Ege denizinde yer alan İyon kültürünün etkisi altındaki Stageria’da dünyaya gelir. Aristo’nun İyon filozofu olarak tanınıyor oluşu bu şekilde açıklanır. Düşünceleri ve çalışmaları günümüzün matematik, metafizik ve fizik alanındaki bir çok gelişmeye öncülük eder. Diğer filozoflara benzer şekilde Aristo da gerçeğin ne olduğunun farkına varabilmek ve bu gerçekleri keşfetmek istemiştir. Aristoteles’in aradığı cevapları bulmasında Yunan felsefesi de fazlasıyla yardımcı olmuştur. Bu yönüyle, yani farklı akıl yürütme ve düşünce yapısıyla diğer filozoflardan önde olduğu söylenebilir.

Aristo Kimdir?

Yunan düşünürü Aristo, 18 yaşına bastığında Atina’ya gitmiş ve Platon’un öğrencisi olarak kabul görmüştür. 20 seneyi aşkın bir süre boyunca akademisinde öğrencilik yapar. Plato’nun ölümü sonrasında Aristo Assos’a ve ardından da Lesbos’a yerleşir. Büyük İskender’e de hocalık yaptığı bilinmektedir. Lykeion lisesini Atina’ya dönüşüyle hayata geçirmiştir, Büyük İskender’in vefatının ardından Makedonyalılara Atina’da gösterilen tepkilerden korkmuş devam eden yıllarda Eubo adasında hayatına devam etmiştir, yine bu adada hayata gözlerini yumar. Aristo’nun günümüze kadar ulaşan eserlerinden de görülebildiği üzere ünlü filozof neredeyse her bilim dalı ile yakından ilgilenmiştir. Farklı kaynaklarda çok daha detaylı anlatımlara rastlayabilirsiniz ancak aristoteles hakkında bilgi arayanlar için yazıyı kısa tutmaya çalıştık.

Aristo’nun Hayatı ve Bilime Katkıları

Aristo’nun analitik adını vermiş olduğu, günümüzde mantık adını verdiğimiz bilim, doğruluğunun tam olarak araştırılmasını, nesnelerin nedenlerini ortaya koyan bir bilim dalıdır. Bu tarz bilgiler kesin bilgi öncülerinden gelmektedir. Ünlü düşünür Aristo, analitik düşüncenin öncüleri ile yola çıkacak doğruluğu ve diyalektiği değil, tartışmalarda haklı kalmayı hedefleyen eristikten ayrıldığını ortaya koyar. Aristo’ya göre var olan nesnelerin var olan nedenleri dört farklı şekilde toplanmaktadır. Bunlar; Ereksel, Biçimsel ve Maddesel nedenlerdir. Sizler için umarız Aristoteles Felsefesi kavramını tam özetleyebiliriz.

Aristo’nun filozofluk bakımından en mühim olan özelliği sağduyuya yakın oluşudur, Aristo; Demokritos’un atom ile alakalı düşüncelerine ve Platon’un idealarına karşı çıkar. Mantık hususunda hocası olarak kabul gören Eflatun’tan ayrılmayan Aristoteles’in tek farkı, mantığı nesnelerde aramış olmasıdır. Varlıkların sadece elle tutulupp gözümüzle gördüğümüz kadar olduğunu savunmaktadır. Genellikle yürüyerek ders anlatmasıyla tanınırdı. “Eflatun’u severim ama gerçeği daha çok severim.” Aristo’nun ünlü sözlerinden biridir.

Aristo kimdir kısaca İngilizce olmasa da üzerinde epey araştırma yaptığımız bir makale oldu. Umarım beğenir ve yorumlarınızı paylaşırsınız.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir