Asala Hakkında Bilgiler

16 farklı ülkede mevcut Türk hedeflerine karşı terörist eylemlerinde bulunmuş; Marksist Leninist Asala, saldırılarını 1975 ve 1985 yılları arasında yoğunlaştırmış terörist bir örgüttür. Açılımı; “Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu” olan Asala, bağımsız bir Ermenistan kurmak, soykırım iddialarını Türkiye’ye kabul ettirmek, tazminat ödettirmek ve iddia edilen Ermeni vatanına toprak devrettirmek için Agop Agopyan tarafından Beyrut’ta kuruldu. Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Suriye İstihbarat servisleri tarafından eğitildi ve lojistik destek gördü.

asala

Ermeni teröristler, 21 ülkenin 38 kentinde; 39’u silahlı, 70’i bombalı, biri de işgal şeklinde olmak üzere toplam 110 terör olayı gerçekleştirmişlerdir. Bu saldırılarda 42 Türk diplomat ile 4 yabancı uyruklu kişi hayatını kaybederken, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi de yaralanmıştır. Amerikan kaynaklarına göre ise bu sayı 1968’den itibaren 84 olayda 299 yaralı 46 ölü şeklindedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir