Aşık Mahzuni Şerif Hakkında Bilinmeyenler

Aşık Mahzuni Şerif; asıl adıyla Şerif Cırık, 17 Kasım 1940 Afşin Kahramanmaraş doğumludur. Türk halk ozanı Mahzuni Şerif, 1955’te, sonradan Ankara’ya nakledilecek Mersin Astsubay Okulu’na askerlik mesleğini seçerek kaydoldu. 1960’ta eşi Suna’yı kaçırdı ve devamında 6 ay köyünde kaldı. Bu sırada okulu Balıkesir’e taşınmıştı. Okul komutanının yardımları ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin ihbarların ardından okulundan atılınca yeniden köyüne döndü. 1964’te ilk plağı ile müzik piyasasına girdi.

453 plağı, 50 kaseti ve yayınlanmış 9 adet kitabı bulunan sanatçının en önemli eseri Dom Dom Kurşunu idi. Dom Dom Kurşunu, Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem, Merdo, Dostum Dostum, Han sarhoş Hancı sarhoş, Çeşmi Siyahım, Yalan Dünya, Ağlasam mı?, Abur Cubur Adam, Katil Amerika ve Ekmek Kölesi gibi eserleriyle halkın gönüllerinde yer buldu.

Aşık Mahzuni Şerif

Bir süre Gaziantep’te yaşadıktan sonra Ankara’ya taşındı. 1989-91 seneleri arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından Dünya’nın en büyük 3 ozanı olarak ilan edildi. Sivas Dramı adlı türkü formundaki eserini, 1993’te Sivas Katliamında yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir. 2001’in Kasımında, “Elhamdülillah Kızılbaş’ım ve laikim. Ben değil, yedi sülalem Kızılbaştır. Bir suç varsa o da dedemdedir.” dediği için, DGM tarafından aleyhinde dava açıldı. Duruşma 27 Aralık 2001’de DGM’de yapıldı.

2001 başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. 17 Mayıs 2002’de, evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 60’lı yaşlarında Almanya’nın Köln şehrinde hakka yürüdü. Aramızdan ayrıldığında, DGM’deki davası henüz sonuçlanmamıştı. Aşık Mahzuni Şerif’in TRT tarafından çekilmiş 2 adet belgeseli mevcuttur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir