Aşk Hormonu Nasıl Artar?

Bünyelerdeki stresi azaltabilen, ilişkileri sağlamlaştıran, eşler arasındaki bağımlılığı güçlendiren, cinsel uyarılmayı yükselten, koruyucu güdü tetikleyici Oksitosin adlı meşhur hormona hekimler tarafından “aşk hormonu” da denmekte. Öz güveni de coşturan bu meşhur hormonun salgılanmasındaki kifayetsizliğin; psikopati, sosyopati, narsisizm ve genel manipülasyon eğilimleri ile ciddi münasebetleri tespit edilmiştir. Kuşkonmaz çorbasının ardından köri soslu bir yemek, sonrasında muz ve çilek “cinsel isteği artırıcı” bir menü olarak sunulabilir atlamadan belirtelim.

Aşktan sorumlu diğer bir hormon olarak bilinen dopaminin oluşturduğu coşku; havalara uçma, çok mutlu olma, yerinde duramama şeklinde kendini gösteriyor. Aşk acısı çekenlerde ise seratonin hormonunun düşük olduğu belirtilmiş. Erkekte seratonin üretimi, kadınlardan 52 kat fazla. Dolayısıyla kadınların daha yıpranmış halleri teknik olarak bu şekilde açıklanabilir. Spor yapmak seratonin hormonunu yükselttiği hem de kişiye meşguliyet yarattığı için aşk acısını yenmeden etkili oluyor. Bir diğer önemli geçirici ise antidepresanlar ancak önermiyoruz.

Masaj yaptırmak, el ele dolaşmak, hayal kurmak ve temas; aşk hormonunu artıran etkenlerden. Son olarak da tarçının afrodizyak faydasından yararlanabilmek için “eğer bir yemek” düşünüyorsanız tatlı bir muhallebi sofraya eklenebilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir