Atatürk Barajı Hakkında Bilgiler

Adıyaman ve Şanlıurfa şehirleri arasında, Fırat Nehri üzerinde kurulmuş; GAP Projesine dahil Atatürk Barajı, enerji ve sulama amaçlı inşa edilmiştir. 1983’te başlanan barajın; 1994 senesinde bitirilmesi planlansa da 1992’de açıldı. 8 türbinli yüksekliği 169 metredir. Kaya dolgu tipindedir. Hacmi 84,5 milyon m³ tür. Dış alanı kaya iç kısmı kil ve topraktır.

Baraj gölünün baskısı sonunda inşasındaki yüksekliği 10 metre kısalmıştır. Dolgu hacmi ile bugüne kadar dünyada inşa edilenler arasında beşinci sıradadır. 817 kilometrekare göle sahiptir. Elektrik üretimi için derinliğin en az 133 metre olması gerekir. Duvarının uzunluğu 1644, eni ise 15 metredir.

İnşa edildiği tarihten itibaren üretilen 144 milyar kilovat enerjinin ekonomik karşılığı 15 milyar dolardır. Atatürk Barajı, ülkemizdeki hidroelektrik yapılarda üretilen enerji miktarının %20’sini tek başına karşılayacak seviyededir. İstanbul’un senelik su ihtiyacını 5 günde halledebilecek barajın Hidroelektrik Santralı; dünya üzerinde yapımı devam edenler arasında 3., inşa edili olanlar arasında da 5. en büyük santral konumundadır.

Atatürk Barajı

İnşaatı süren Şanlıurfa Tünelinin de bitişi ile; Harran, Şanlıurfa, Ceylanpınar, Mardin, Siverek-Hilvan ovaları ile beraber 1.43 milyon dönüm arazi suya kavuşur hale gelecektir. Atatürk Barajından toplamda 874 bin 200 hektar alanın suya kavuşturulması planlanmaktadır. 207 bin hektar ise Atatürk Barajı ile sulamaya açıktır. Tüm alanın sulamaya açılması halinde 2,5 milyar dolar yıllık getirisi olacaktır. Planlanan alan sulanmaya başladığında 1 milyon 850 bin kişiye iş imkanı doğacaktır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir