Ayakta Su Toplaması | Nedenleri, Tedavisi

Ayakta Su Toplanması sorunu, eğer giyim sebebiyle oluşan tahrişe bağlı olarak gelişiyorsa birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşebilir. Fakat bu durum; yani ayaklarda toplanan su ve yarattığı rahatsızlıklar düzelmiyorsa hekime görünmek şarttır. Ayakta su toplanması sorunu, uygun olmayan ayakkabılar ya da ayağın sürekli ayakkabının içinde olmasından dolayı gelişebilir.

Ayak civarında toplanan su önce çıkarılarak daha sonra nemlendirici kremler uygulanarak iyileşmesi beklenebilir. Unutmadan belirtelim; ayaktaki bazı su kabarcıkları sadece ayakkabıdan değil ayak mantarından da kaynaklanabilmekte. Bu durumun tedavisi ise daha uzun sürebilir. Hem mantar sıkıntısını hem de su kabarcıklarını tedavi edecek ilaçlar kullanmak gereklidir.

Ayakta su toplayan yerler kesinlikle patlatılmamalıdır. Toplanan su kabarcığı nispeten büyükse sızıyı dindirmek için steril bir şekilde suyu dışarı tahliyesi, hekim eşliğinde doğrudur. Tahrişe bağlı su kabarcıkları için nemlendirici kremler kullanılabilse de; bakteriye bağlı olarak gelişen su kabarcıkları için mutlaka hem ağızdan alınan antibiyotikler hem de deriye doğrudan nüfuz eden antibiyotikler tatbik edilmelidir. Eğer bu tip su kabarcıkları uzun süreli ayağınızda kalıyor ve geçmiyorsa bakterilere bağlı olabileceğinden ciddi sorun teşkil edebilirler. Bu gibi hadiselerde bir hekime acil olarak başvurmak gerekir. Ayakta su toplanmaması için mutlaka ayakkabı iyi seçilmeli, rahat ve ortopedik olanlar tercih edilmelidir.

Ayakta Su Toplaması Tedavisi

Ayakkabılar ile birlikte kullandığımız çoraplar da çok mühimdir. Ayaklarımız çok terliyorsa; pamuklu çoraplar seçilmeli ya da daha özel çoraplar kullanılmalı. Oluşan su kabarcığının nasıra dönmemesi içinse, öncelikle çok fazla yürümemek şart.

Su kabarcıklarının iyileşmesi sırasında kullanılan nemlendirici kremler nasır oluşumunu engeller. Bununla birlikte; ayağı vuran ya da çok sıkan, topuklu ayakkabılar kesinlikle “güzel görünüyor” diye tercih edilmemeli. Ayağımızda su kabarcığı yaratan ayakkabıları 2 gün üst üste giyilmemeli. Ayaklarda rahat ayakkabılar eğer mevsim  yaz ise parmak arası terlikler de tercih edilebilir. Aşırı sıcak havalarda günde bir kaç kez ayaklarımızı yıkaya biliriz, pürüzsüz zeminler yürümek için tercih edilebilir, hafif ve hava alan ayakkabılar tercih edilebilir, yine açık renkli ayakkabılar seçilebilir. Ayakkabı içine giren; kum, çakıl vs yabancı maddeler özellikle sıcaklarda sürtünmeyi arttıracağı için sıkıntıların ana kaynağı olabilir. Kendi ayağımızda oluşan ter veya dışarıdan gelen ıslak etkiler ayakta tahriş yaratan bir başka etkendir. Su geçirmez bir bot tercih ettiyseniz “nefes alabilecek” bir astara sahip olmasına da mutlaka dikkat edin!

Ayaklarınız fazla hassas ise Ayakta Su Toplaması çift çorap giyilerek de aşılabilir. Tabi geçirir demiyoruz bunu denememiz gerekli. 

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir