Ayetel Kürsi Duası Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi herkesçe bilinir ve okunur; Tevhid ilmiyle alakası bulunan bir ayettir. Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (SAV), Zeyd’i (RA) yanına çağırıp kaleme almıştır. Ayetel Kürsi duası yeryüzüne indiğinde tüm putlar yere düşerek kırılmış, şeytanlar birbiriyle çarpışıp baş iblisin yanına kaçıp toplanmıştır ve bu karşılıklığı haberini vermişlerdir.

Ayetel Kûrsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede mevcut değildir. Ayrıca Ayetel Kürsi bir çok duadan daha faziletli üstün bir zikirdir. Ayetel Kürside 17 tanesi açık olarak, 17 tanesi de kapalı olarak geçen 34 ilahi isim görülür. Yüce Allah’ın (CC) en büyük ismi Ayetel Kürside yine mevcuttur.

Ayetel Kürsiyi her gün okumaya gayret edinen kişinin geçmiş günahları bağışlanır. Yatmadan önce okuyana şeytan ve cinler yaklaşamaz.

Ayetel Kürsi Duasının Arapça Okunuşu:

اللّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ayetel Kürsi

Ayetel Kürsi Duasının Latin Harfleriyle Arapça Okunuşu:

Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm,
lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih,
ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard,
velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel Kürsi Duasının Meali:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Ayetel Kürsi Duasının Faziletleri:

Ayetel Kürsi‘yi okumayı alıkşanlık haline getiren eden kişiye, yüce Allah faydalı ve hayırlı kapılar açar. İlmi gelişir, gizli ilimleri ve rahatsızlıkları tedavi yollarını öğrenir. Bu ilimler hem zahiri, hemde batıni ilimdir.

Ayetel Kürsi okunan eve şeytanlar girmez. Büyücüler asla ilişemez. Ayetel Kürsi okuyan kişi, hem dünyada hem de ahirette yüce makamlar elde eder. Tüm günahlarından uzak durmaya başlar. Kalp huzuruna erişi ve cesareti de artar.

Bu kişinin aynı zamanda insanlar arasında sevgi ve itibarı yükselir. Hiç kimse Allah dilemedikçe o kimseye zarar veremez. Peygamber efendimiz (SAV) isimleri sayısınca 201 kez okunursa dünya ve ahiretle ilgili talepleri kabul görür. Bu sebeple Ayetel Kürsi ile dua edilirse Allahın izniyle kabul edilir. Bir iş ve arzu için okumak, işin olması için en büyük sebeplerden biridir. Ayeti okumaya devam edildiği sürece fayda kesindir.

 

Bu ayeti sürekli olarak okumaya ancak Peygamberler, sıddıklar ve şehidler devam edecektir. Kişi Ayetel Kürsi duasını okumaya devam ederse, ahlakı Şehid ve sıddıkların ahlakı seviyesine ulaşır. Ayetel Kürsiyi çok okuyanın feraseti artar. Düşmanların şerrinden korunur.

Şer ve kötülüklerden muhafaza niyetiyle okunur ve “vela yeuduhu hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim” kısmı arka arkaya 70 defa okunursa tehlike ve kötülük ortadan kalkar. Aynı okuma şekli cin ve şeytandan korunmak içinde uygulanır.

Ayetel Kürsi Duası Okunuşu ve Anlamı

Ayetel Kürsi aynı zamanda ilahi rahmet ve yardım kapılarını da açacaktır. Sıkıntılı zamanlarda okunursa yüce Allah’ın izniyle sıkıntılar kaybolur. 170 kez okuyana yüce Allah Celle Celalühü her işinde yardımcı olur. Zorluk çekmez. Üzüntü ve kederden de uzak olur.

Rızkı genişler. Cin, Şeytan ve insanlar bu kişiye zarar veremez. Kişi gece yatarken okursa, kendini aldığı gibi, ailesini ve komşusunu da güvenceye almış olur. Tabi bütün bunları yaparken ihlas ve samimiyet aranır. 18 defa her gün okuma alışkanlığına devam edilirse MEVLA okuyanı tevhid ruhuyla diriltir. Kalbini buna açararak rızkını genişletir. Kıymeti artar ve yücelir. Yazıp üzerinde taşıyanı Allah musibet, afet, kaza ve belalardan korur.

Farz namazının sonunda Ayetel Kürsi okuyan ikinci bir namaza dek korunmuş olur. Evinden çıkarken okuyan kimsenin geçmiş günahları bağışlanır, şeytanlar ve iblisler Allahın izniyle ondan uzaklaşır. Cinlerin, şeytanın ve insanların şerlerinden ve korkularından muhafaza olur.

Diyanet Ayetel Kürsi İndir

Gece ve gündüz 10 kez İhlas ve Ayetel Kürsi okumayı sürdüren bir kimse Allah’ın rızasını kazanacaktır. Aynı zamanda Şeytandan korunur, Peygamberlerle birlikte olur. Her namaz sonunda okumayı alışkanlık haline getiren, eceli geldiğinde Allah’ın bizzat kendi kudret eliyle ruhu alınır ve o kişi şehidlik sevabına nail olur.

Gece ve gündüz 1000 defa Ayetel Kürsi’yi 40 gün boyunca okumayı sürdüren kişiye ruhaniyet açılır. Melekler o kişinin ziyaretine gelir ve tüm sırlara vakıf olmaya başlar. İstek ve arzuları bir bir gerçekleşir. Resulullah (SAV) Efendimizi rüyasında görme şerefine erer. Sabah kalkar kalkmaz, abdestli bir halde 3 defa bu duayı okuyan kişi, akşama kadar akşam namazının ardından 3 defa okuyan, sabaha kadar şeytan, cin ve insan şerrinden vesvese-sinden korunur.

Bir dileği olan kimse gece yarısını müteakip, abdestli halde kıbleye yönelir, 170 kez Ayetel Kürsi duasını okuyup dileğini yüce Allah’tan talep ederse Allahın izniyle dileği ve isteği olur. Kötü rüya görmekten korkan kişi, yattığında Euzü Besmele ile 3 Ayetel Kürsi okuyup her birinde “vela yeuduhu hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim”i 3 defa tekrar ederek yatarsa kötü rüyaların etkisinden kurtulur. Yine Sara’ya tutulan kimseye 21 defa okunursa Allahın izniyle kendine gelir.

Sizler için; ayetel kürsi indir, ayetel kürsi dinle, ayetel kürsi arapça, ayetel kürsi türkçe, ayetel kürsi faydaları, ayetel kürsi fazileti, ayetel kürsi duası dinle ve diyanet ayetel kürsi indir hakkında bilgiler paylaştık.