Azınlık Hükumeti Nedir?

Azınlık Hükumeti nedir? son günlerde sıkça aranan bir cümle olduğu için detaylı bilgi sunmayı gerektiriyor. Azınlık Hükumeti temeli itibariyle ile vekillerden güvenoyu alma esasına dayanır. Seçim sonrasında bir parti veya daha fazla siyasi parti koalisyon üzerinde uzlaşıp bir hükumet modeli üzerinde mutabık kaldığında bunu meclisin güvenoyuna sunarlar.

Meclis güvenoyu verdiğinde görev başlamış olacağından, hükumeti oluşturan parti yahut partilerin oylarının toplamları, güvenoyuna yeter miktarda sayı olması, yani çoğunluk olması gerekir. Tansu Çiller, Ecevit, Demirel ve asker kökenli İnönü azınlık hükumeti oluşturmuş son dönemin bilinen siyasetçilerdir.

Türkiye‘deki azınlık hükumetine örnek olarak verebileceğimiz teşkilatlar; 1960’lar, 1970’ler ve 1990’larda kurulmuştur. İlk azınlık idaresi tarihler 25 Aralık 1963’ü gösterdiğinde İsmet İnönü yönetiminde oluşturulan 28. Hükümettir. 1970’lerde hayata geçirilen Sadi Irmak Hükümeti (1974) ile Bülent Ecevit başkanlığında denenen 40. Hükümet (1977) güvenoyu alamamış azınlık idarelerine örneklerdir. 1979’da Süleyman Demirel‘in kurduğu 43. Hükümet MHP ve MSP desteği ile dışarıdan oluşturulmuştu.

Azınlık Hükumeti Nedir?

Özetle azınlık hükumeti; parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğa sahip olmayan bir teşkilatın, öbür parti ya da partilerin hükumete fiilen dahil olmadan dışarıdan desteğiyle oluşturduğu hükumet biçimi olarak kabaca tarif edilebilir. Veya “madem çoğunluğun oyu iktidar kurmak için yetersiz, o zaman ülkeyi oluşturan azınlıklar bir araya gelsin ve ülke yönetiminde azınlıkların çoğunluğu söz sahibi olsun” diye de özetlenebilir.

AKP neden azınlık hükumetlerine karşı çıkıyor?

1990’larda Prof. Dr. Tansu Çiller’in kurduğu; 5 – 30 Ekim 1995 arasında görev bekleyen 51. Hükumet güvenoyu alamadı. 1995 seçimlerinden sonra ANAP ve DYP arasında kurulan 53. Hükumet de üç ay içinde istifa etti. Yine Mesut Yılmaz başkanlığında, ANAP, DSP ve DTP katılımıyla kurulan ve CHP tarafından dışarıdan desteklenen Anasol-D Hükumeti ile Ecevit başkanlığında kurulan ve ANAP ile DYP’nin dışarıdan destek verdiği 56. Hükumet diğer azınlık hükumetleridir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir