Aziz Nesin Hakkında Bilinmeyenler

20 Aralık 1915’te Heybeliada İstanbul’da dünyaya gelen Aziz Nesin, yabancı dillere en çok eseri çevrilen dördüncü Türk yazardır. Her alanında pek çok esere sahip, ve “asıl ismiyle” Mehmet Nusret Nesin’in pederi Abdülaziz Bey, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinden İstanbul’a gelir. Usta Aziz Nesin; 1924’te Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi 3. sınıfına gider. İki yıl Darüşşafaka Lisesine devamından sonra, 1935’te Kuleli Askeri Lisesini, 1937’de Ankara’da Harp Okulunu tamamlamasının ardından asteğmen rütbesini alır.

1939’da da Askeri Fen Okulunu bitirir, bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü’ne devam edecektir. 1941’den itibaren II. Dünya Savaşı yıllarında 2 yıl Trakya’da görev yaptı. 1942’de Erzurum İstihkam Taburu Bölük Komutanlığı’na atandı ve bir bomba kazasında yaralandı. Ankara’da Harp Okulu’nda açılan ilk tank kursuna katıldığı 1944 senesinde görevini kötüye kullandığı suçlamasıyla askerlikten uzaklaştırıldı. 1945 yılından itibaren redaktörlük, oyun yazarlığı yaptıktan sonra 1946’da Sabahattin Ali ile birlikte çıkardığı Marko Paşa adlı mizah gazetesi yüzünden 1947’de 10 ay ağır hapis ve 3 ay 10 gün de Bursa’da “emniyet-i nezareti” altında takip edilme cezası aldı. 1949’da İngiltere Prensesi II. Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi ve Mısır Kralı I. Faruk’un şikayetleri sonrası Aziz Nesin buradan da 6 ay hapis cezası alır.

Aziz Nesin

Aziz Nesin Hakkında Bilinmeyenler

Edebi hayatında iki yüze yakın takma ad kullansa da en bilinenleri şunlardır: Oya Ateş, Vedia Nesin, Kasım Kahkah, Kerim Kihkih, Levazımcı Kazım, Sıtkı Sırılsıklam, Şakir Şıkırşıkır, İzzet İzinde, Hakkı Haklar, Bedri Birdirbir.

1955’de 6-7 Eylül faciası olarak anılan İstanbul’daki azınlıkların ev ve dükkanlarının yağmalanışı sonrası Adnan Menderes tarafından “komünist komplosu”  suçlamasıyla hiçbir gerekçe olmaksızın 9 ay daha ceza evinde yatacaktır. 1962’de 42 sayı yaşayacak olan “Zübük” adlı mizah dergisini çıkardı. Çeşitli yayınevleri kurup dergi ve gazetelerde yazmayı sürdürdü. 12 Eylül yönetimince geri alınıncaya dek kullandığı ilk pasaportunu 50 yaşında alabildi. Eşi Meral Çelen’in önerisiyle 1972’de İstanbul Çatalca’da kurduğu vakıfla her yıl belirli sayıdaki çocuğun bakım ve eğitimini üstlendi. Tüm kitap gelirlerini bu vakfa bıraktı.

Aziz Nesin

Tarihler 19 Mart 1990’ı gösterdiğinde 75. yaşını kutlayan Aziz Nesin, 2 Temmuz 1993’de Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak için Sivas’a doğru yola çıktı. 37 kişinin yakılarak yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından sağ kurtulanlar arasındaydı. Çeşme’de kalp krizi geçiren Aziz Nesin; 7 Temmuz 1995’de vasiyeti gereği hiçbir tören yapılmaksızın ve yeri belli olmayacak şekilde Çatalca’daki Nesin Vakfının bahçesine defnedildi.

Yurt içi ve yurt dışında 23 kez ödüle layık görülen Aziz Nesin, hayatı boyunca; 49 öykü, 13 tiyatro oyunu, 11 roman, 8 anı, 6 fıkra kitabı, 5 masal kaleme alır. 9 şiiri vardır. Üzerine 9 da kitap yazılmıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir