Backlink Nasıl Kazanılır Sorusunun Cevabı

Backlink, en basit ifadesiyle diğer sitelerin; ister blog olsun ister komplike bir yapı, size link (Geri Link) vermesidir arkadaşlar… Bu makaleyi okuyorsanız illaki nedir & ne değildir biliyorsunuzdur ancak duruma yeni hakim hevesli kardeşlerimi atlamamak adına kısaca üzerinden geçmek istedim… Malumunuz heyecanlı arkadaşlar, bir iki yazı sonrası alelacele; “Arama motorlarında nasıl yükselebilirim, nasıl daha çok kazanabilirim.” sorularına forumlarda peşi sıra cevap arar, üç otuz tekliflere de balıklama atlayarak paralarını ve morallerini kaptırırlar… Benim görevim elimden geldiği kadar sizlere ‘doğal yolları’ özetleyebilmek.. Yok eğer; “Bana uymaz”, “Tüyo ver uçur bizi” tarzı bir zihin yapısına sahipseniz değerli vaktinizi boşa harcamadan sayfamızı terk edebilirsiniz.

Doğal backlink, benim de ısrarla savunduğum, Google tarafından da önemle vurgulanan bir kazanımdır. Misal; kaba tabirle gider Loch Ness canavarının fotoğrafını çekersiniz, bir de oturur röportaj yaparsınız ya da Koca Ayak benzeri garipliklerin ilklerini yazarsınız alın size kimsede olmayan haber ve görsel. Bakın paylaşılıyor mu paylaşılmıyor mu? 

Olayı fazla sulandırmadan izah edelim. Yazdığınız makale; boş cümlelerle şişirilmeden, uygun ve benzersiz bir görseller kullanılarak ve edebi bir değer taşımasa da okuyanı bilgilendirme kaygısıyla oluşturulmalı. Kopyala & yapıştır ilerlemeyin cümlesini, az buçuk zekanıza hakaret olacağı için detaylandırmıyorum. Umarım özgün içeriğin backlink için önemini kavramışsınızdır. Yazıyı alıp değiştirmek ya da bunu yaptığını iddia eden programlara para harcamak da zaman ve para kaybından başka bir şey değildir… 

Backlink

Keyif alacağınız, sizi mutlu eden ve iki gün sonra sıkılıp bırakmayacağınız konularda yazın. İşi maddi kaygılarla ve bir “İş” olarak değil, hobi olarak gördüğünüzden emin olun! KB boyutu aşırıya kaçmayan fotoğraflar, kabul gören sade ve hızlı temalar kullanın, ilk kaleme alanın siz olacağı konularda yoğunlaşın, yapabiliyorsanız e-kitap oluşturup diğer blogculara röportaj teklifi götürün, orijinal videolar çekmeye gayret edin, sosyal medya paylaşımlarına önem verin, maddi imkanlarınız dahilinde küçük hediyeler vererek ziyaretçilerinizi önemsediğinizi gösterin, anketlere yer verin ilginç istatistikleri paylaşın, Türkçeye hakim olun ifadelerinizi mümkün olduğunca basit tutun, takipçileri düşünerek sorunsuz bir hosting firması ile anlaşın  – akılda kalıcı bir alan adı (domain) bulun, karşılaşabileceğiniz hatalara karşı Google Web Yönetim araçlarını kullanın ve son olarak lütfen; “Sizi arama motorlarında şu kadar paraya ilk sırada çıkarırız” tarzı ifadelere itibar etmeyin.

 • Günlük indeks yani Google’da sayfalanma oranında dalgalanma olmamalı.
 • Hiç değilse iki günde bir yazmaya ve paylaşıma özen gösterin.
 • Aynı içerikli sitelerle etkileşimde olun. Yorumlar yazın.
 • Toplist ve Hitlist benzeri siteleri kullanmıyorum ve önermiyorum.
 • Karşılıklı link değişimlerinin fark edilmeyeceğini düşünmeyin.
 • Toplu gönderim programlarını ve backlink sitelerini kullanmayın.
 • Google Translate ile farklı dillerdeki içeriklere göz atabilirsiniz.
 • Erotik ve benzeri yetişkin sitelerden uzak durun.
 • Kaliteli işler yaparsanız insanlar sizden bahseder ve link (backlink) verir.
 • Ban’lı sitelerden link alırsanız zarar görürsünüz.
 • Site içeriğiniz bağlantıları çekebilecek kadar mükemmel olsun. [Google]
 • Sitenizi link çöplüğüne döndürmeyin.

Forum vb sitelere yorumlar yazarak backlink kazanmak imkansız, boş bir gayretten öte bir şey değil… “Peki neden sorusuna” “nofollow kavramını” kısaca anlatarak cevap verelim:

[php]<a href=”siteadresi.com” rel=”nofollow”>site adresi</a>[/php]

Kelime manası olarak “Güvenmiyorum bu siteye ‘takip etme’ demektir.” Bu bağlantının site ile bir ilgisi yok manasına da gelir. Esasen tamamen üvey evlat muamelesi de yapmamak gerekli. PR değerinize etkisi olmasa da kısmet HİT arttırabilir. Arama motorlarındaki konumu olumlu etkiler diyenler de bulunmakta ekleyelim… WordPress kullancısıysanız bu eklentiyi kullanarak yorum linklerini “Nofollow” yapabilirsiniz. Son güncellemeyle WordPress’e gelen yorumlarda mevcut linkler yorum içinde de başlığında da otomatik olarak “external nofollow” olarak konumlanır. Bunu da belirtelim. Yani eklentiyi dikkatli ve araştırarak kullanmalı.

Sitemizin PR değerinden yüksek değere sahip sitelerden gelen bağlantılar her zaman daha etkilidir. Yeni sitelere yukarıda da belirttiğim gibi bir anda ve yüksek miktarda link almak Sanbox’a düşmenize yani arama sonuçlarında çok gerilere gitmemize neden olabilir. Günden güne değişen Google algoritmaları Anti SEO olarak da tanımlanan tüm bu çalışmaları tanımlayacak ve cezalandırabilecek yeterliliktedir. Özgün yazan kişilerden alacağınız link, kopya içerikçi hırsızlardan gelenden çok daha değerlidir. 

Yeni bir siteye sahipseniz, backlink, SEO gibi çalışmalar üzerine kafa patlatmak yerine en az 1 sene içerik konularına yoğunlaşmalısınız. Kazanç programı Adsense’e bile başvurduğunuz zaman Google size; “Şu kadar makaleye ve indeks sayısına sahip olup şu yaşta olmalısın.” diyebildiğine göre bizim de sizden bir süre beklemenizi istememiz sanırım abesle iştigal değil haksız mıyım. İyi siteler iyilere mutlaka link verir.

Muhabbet kuşları ile ilgili bir siteniz var diyelim. Onlarca kuşa sahip, ilgili ve özgün fotoğraflar çeken bir kişi olduğunuzu var sayıyorum. Nasıl ilerlemeliyim sorunuza şöyle cevap verebiliriz:

Spam ve geçici bir site olmadığınızı ispat etmek için; Künye, Hakkımızda, Gizlilik, İletişim gibi sabit sayfalarınızı benzersiz ve iyi bir şekilde kurgulayın. Domain yani alan adınızı bir yıllık yerine uzun süreli alarak Google gözünde durumu sabitleyebilirsiniz. Tabi kaliteli, ticari ahlak sahibi ve sorun yaşandığında ulaşabileceğiniz bir Hosting firmasıyla çalışmak da önemlidir.

Üreticiler, forum ve paylaşım siteleri gibi kurumlarla iletişime geçerek kendinizi samimi bir şekilde tanıtın. Yapmak istediklerinizi, kim olduğunuzu, istedikleri taktirde sitenizdeki yazı ve görselleri kullanabileceklerini belirterek paylaşımcı olun. Link (Backlink) kazanmak yerine arkadaş edinmek istediğiniz izlenimini vermeli esasen gerçekten de öyle davranmalısınız. Yabancı dil bilen arkadaşlarım Dünya’ya da açılmalı. 

Mali olarak sıkıntınız yoksa Facebook ve Google reklamlarını deneyebilirsiniz. Adwords kurgusu oluştururken tanıdık birilerine başvurmakta fayda var bana her zaman biraz komplike gelmiştir. Bunun dışında özgün tanıtım yazısı ile de Backlink mümkün. Tabi aynı konuyla ilgilenen ve PR değeri yüksek spam olmayan sitelerden…  Forum sitelerinde benzersiz konular açarak, yorumlar yaparak kendi sitenize link verebilirsiniz. “Nofollow” tanımı üzerinden geçsek de yine de takipçi kazanabilirsiniz. Tecrübemle sabittir.

Facebook, Twitter gibi paylaşım alanlarından sayfalar hazırlayarak insanlarla etkileşim içinde olun. Sadece yazarak oturup beklemek yerine neler yaptığınızı paylaşmanız önemlidir. Yine bir iki domain alıp yazacak vaktiniz olduğuna inanıyorsanız sitenizle alakalı kelimelerde alan adları alarak kendinize Backlink sağlamanız mümkündür ancak dediğim gibi sabırlı olarak ve benzersiz paylaşımlar yaparak. Atıyorum bir tane video sitesi belki bir tane de foto galeri oluşturursunuz.

Çalışmaların doğal bir süreci takip etmesi çok önemlidir:

Konuyla alakalı link bulmak için şu şekilde çalışabilirsiniz. Aşağıda tırnak içinde yazan yerlere aramak istediğiniz kelimeyi yazın:

[php]site:.gov “powered by wordpress” “health”
site:.edu “powered by wordpress” “game”[/php]

Yorum alanlarını ise şu şekilde bulabiliriz:

[php]site:.gov “leave a reply”
site:.edu “leave a reply”
site:.gov “post a comment”
site:.edu “post a comment”
site:.gov “comments”
site:.edu “comments”
site:.gov.tr “yorum yapın”
site:.edu.tr “yorum yapın”
site:.gov.tr “yorumlar”
site:.edu.tr “yorumlar”
site:.gov “powered by wordpress”
site:.edu “powered by wordpress”[/php]

Kaliteli backlink için Gov uzantılı siteler her zaman önemlidir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

3 Yorum Yapıldı
 1. 11 Eylül 2013
 2. 30 Ekim 2013
 3. 07 Nisan 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir