Bahriye Üçok Hakkında Bilinmeyenler

1919’da Trabzon’da doğan; tarihçi ve siyaset bilimci olarak tanıdığımız Bahriye Üçok, ilk öğrenimini Ordu’da tamamladı, Kandilli Kız Lisesini bitirdi. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümünde tamamlarken, aynı esnada Devlet Konservatuarı Opera Bölümü’ne de devam ederek bu bölümü de tamamladı. Samsun ve Ankara’da on bir yıl süren lise öğretmenliğinden sonra 1953’te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi oldu. Aynı zamanda Bahriye Üçok, bu okulun da ilk kadın öğretim üyesi unvanına sahiptir.

Farsça’yı ve Arapça’yı iyi derecede konuşabilen Üçok 1964’te “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” ismindeki çalışmasıyla da doçentliğe yükselmiştir. 1960’lardan itibaren tehditler almaya başladı ve güvende hissetmediği için akademik görevlerine bir süre ara vermek zorunda kaldı. 1988’da TRT’de yapılan bir açık oturumda, “İslam’da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı”beyanından sonra tepkiler daha da arttı. “Laikliğin savunucusu ilahiyatçı” olarak tanınan Üçok, “İslam’dan Dönenler”, “Yalancı Peygamberler” ve son olarak da “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adlarını verdiği üç kitap da yayımlamıştır.

Bahriye Üçok Hakkında Bilinmeyenler

Bahriye Üçok Hakkında Bilinmeyenler

Üçok, 6 Ekim 1990’da Ankara’daki ikametgahına, Ekspres Kargo üzerinden nakledilen ve gönderici ismi olarak İlmi Araştırmalar Vakfı’nın belirtildiği kitap sanılan paketini saat 16.30’da teslim aldı. Bomba olduğundan şüphelenerek paketi kapı önünde açmaya çalışırken bomba patladı. Ağır yaralı halde Hacettepe Acil Servisi’ne kaldırılan Bahriye Üçok burada vefat etti. Cenazesi 9 Ekim tarihinde Maltepe Cami’nden kaldırılarak Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilmiştir. Cinayeti İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi. Bahriye Üçok’u katleden kargo görüntüsü verilmiş bombayı kargo şirketinde teslim alan Gülay Calap, şimdilerde DTP parti yöneticisi olarak terörist partide görev almaktadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir