Bahriye Üçok Kimdir?

6 Ekim 1990’da; İlahiyat uzmanı Prof. Dr. Bahriye Üçok’un, İstanbul Çemberlitaş’tan Ankara Çankaya’daki evine yollanan – kitap süsü verilmiş bombalı bir paket ile öldürülüşü sonrası İslamcı (!) terörün vahşi yüzüyle bir kez daha tanıştık! O sene; Çetin Emeç, Muammer Aksoy ve Turan Dursun’dan sonra ülkemiz bir aydınını daha kaybetmişti! O vakitlerde korgeneral rütbesiyle MİT’te müsteşar olan Teoman Koman’ın; “Bahriye Hanım’ı teşkilata çağırıp kitap paketlerini nasıl açması gerektiği konusunda eğitmiştik halbuki” sözleri kaderin de önüne geçemeyecekti ne yazık ki…

İşin garibi demek mi doğru olur yoksa üzerine gidilmeyen bir talihsizlik mi; bombalı paketi kargoya veren MİT elemanı (ki bu tez gazeteci (!) Fahmi Koru’ya aittir.) kısa süre sonra bir trafik kazasında ölür. Paketi teslim alan kargo görevlisini aramaya çıkanlar da eli boş dönmüşlerdi: Gülay Calap adlı görevli şirketten ayrılmıştır çünkü… Karadenizli Gülay “PKK terör örgütüne kaçtığı için” bulunamadı, Bahriye Üçok cinayeti de bu yüzden karanlıkta kaldı. 

16 Ocak 1994 günü İzmir’de Türkiye Devrimci Halk Partisi İzmir sorumlusu olarak gözaltına alınıp, pkk ile bağlantılı bu örgüt nedeniyle 12 yıl hapis yatıp serbest kalan bombacı Gülay Calap, 2007’de DTP’nin 8 kasım 2007 günü yapılan kongresinde, önce parti meclisine, sonra MYK’ya seçilir.

Bahriye Üçok

Bahriye Üçok’un kızı Kumru Üçok; “Kitabın ve paketin ince oluşu bizi yanıltır.” der… Şu nokta unutulmamalıdır ki; o tarihte o kadar ince bir kitap içine yerleştirilecek küçük hacimli büyük etkili patlayıcılar sadece yabancı istihbarat örgütlerinin elinde bulunmaktaydı. Oruç tutmanın zorunlu olmadığını, İslam’da başörtüsü kavramının bulunmadığı tezleri üzerinden ilerleyen Üçok, Hizbullah’ın da hedefindeydi. Soruşturmanın ilk safhalarında, Nato kaynaklı olarak açıklanan patlayıcının cinsi sonradan yapılan açıklamalarda Ortadoğu kökenli örgütlerin kullandığı Çekoslovak malı C4 olarak değiştirildi. O dönemde Ankara Emniyet Müdür Mehmet Ağar’dır..

Bahriye Üçok kimdir: 1919’da Trabzon’da doğdu. Yüksek öğrenimini Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümünde bitirdi. 1964’te “İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar” adlı teziyle doçentliğe hak kazandı. 1983’te Halkçı Parti’nin kurucu üyesi olarak Ordu milletvekili seçildi. Öldürüldüğünde, SHP’nin hazırladığı “Laiklik Raporu”nun çalışmalarını da yürütüyordu… 

Vaktiyle adına Gebze’de bir park bulunurken dönemin Fazilet Partisi belediyesinin aldığı kararla parkın adı Yunus Emre olarak değişecektir.

“Başın örtülmesi örftür; isteyen örter, isteyen örtemez, din değildir.” dediği için o zamana kadar adı duyulmamış bir İslami terör örgütü tarafından öldürülmüştür Bahriye Üçok, kimi tezlere göre ise kontrgerilla öldürmüştür.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir