Ölümsüz Bal Porsuğu En Korkusuz Hayvan

Tipi itibariyle “Tutmayın küçük enişteyi” tadında gözükse de  Guinness ve National Geographic’e göre Dünyanın en cesur hayvanı. Hayvan terminatör olarak tanımlayabileceğimiz Bal Borsuğu yemek seçmemesiyle tanınıyor.  Sansarsargiller familyasından – yürüyen pirana imajlı bu arkadaş; ağaç tepesindeki engerek-kobra dahil tüm yılanları yiyen, aslanlara kafa tutan, en tehlikeli arıların bulunduğu kovanlara saldıran, zehirli akrepleri komodo ejderlerini mideye indiren – alçaktan uçan kuşlara bile dalan acayip bir mahluk… 

Tüm zehirlere bağışıklı, bu yüzden defalarca ısırılsa dahi bir süre sonra kalkıp yoluna devam ediyor. Derisinin esnekliği nedeniyle avantajlı olduğu söylenir. Afrika’da; Irak-İran, Hindistan ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde yaşar.

Detaylı videoları merak edenlere, “honey badger” olarak aramalarını tavsiye ederim zira İngilizce ismi bu. Tanrılar Çıldırmış Olmalı filminde ‘paçaya yapışan inatçı yaratık’ olarak ünlenmişliği vardır.

Aklımda duracağına midemde dursun anafikriyle hareket eder. Sürekli kilometrelerce yürür. Filmlere, bilgisayar oyunlarına esin kaynağıdır. Özünde iyidir demek istiyorum ama öyle hareketleri var ki sanırız evrimin son noktası.

 

Bir önceki yazımız olan Köpekler Hakkında Hiç Duymadığın Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir