Banu Avar Hakkında Bilinmeyenler

18 Temmuz 1955’te Eskişehir’de doğan şimdilerin ünlü tv programcısı ve yazar Banu Avar, gazeteciliğe 80’lerde dönemin Süreç dergisinde başlar. Vatan, Dünya, Günaydın gibi çeşitli gazetelerde muhabir olarak yazı dizileri hazırlar. Yüksek lisansını ise London City University’de yapacaktır. Londra’da BBC Türkçe bölümünde çalışırken BBC’nin belgesel kurslarına katıldı, sonrasında TRT’nin İngiltere Londra sorumluluğuna getirildi. Demirkırat, Kıbrıs belgeseli gibi bilinen önemli yapımlarda yapımcı ve araştırmacı olarak görev aldı.

Banu Avar Hakkında Bilinmeyenler

1985 yılından bu yana yapımcı ve televizyoncu olarak çalışan Avar, güldürü amaçlı haber yapan internet sitesi Zaytung.com’un yayınladığı bir içeriği gerçek zannederek bir programında yayınlamasını gazetecilik hayatındaki en büyük yanlışlardan biri olarak değerlendirir.

Banu Avar

1999’da TRT 1 ve TRT 2’de programlar hazırladı. 1999’da TV8’in Belgesel Bölümünü kurdu. Belgesel bölümünün 2004’te kapanmasının ardından TRT’ye geri döndü. Kafkasya Dağıstan asıllıdır. Basılmış 7 kitabı olan Banu Avar’ın Rıza oğlu Haydar Aliyev adlı belgeseli Azerbaycan’da büyük ses getirmiştir. Dünya Düzeni ve Sınırlar Arasında diğer önemli belgeselleridir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 17 Ocak 2021

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir