Barok Dönemi Bestecileri

Barok dönem Dafne Operası ile başlar; J. Sebastian Bach’ın ölümüyle sonlanır. 150 yıl kadar etkisini sürdüren barok dönem, 1750’lere kadar etkisini devam ettiren bir zaman aralığını kapsar. Kelime olarak Portekizce olan barok, işlenmiş çarpık inci anlamına gelir.

İlgili dönem, müzikte önemli olsa da klasik dönemde yaşamış kişiler barok dönemi kötülemek amacıyla bu döneme ‘müzikte barok dönem’ demişlerdir. Çoğu kişi barok dönemi aşırı derece basit ve gereksiz bularak hafife alır. Operalar barok döneminde ortaya çıkmıştır. Majör ve minör kalıplar müzikte barok dönemde ortaya çıkan kavramlardır. Sadece soylulara hitap eden çalgılara yer verilmesi yine dönemin eleştirilen yönlerindendir.

barok dönem bestecileri

Barok dönemin öne çıkan diğer özellikleri arasında enstrümanların karşılıklı atışmaları ve ses yüksekliklerinin aktif bir şekilde kullanılması yer alır. Klavsen ve keman kullanılan başlıca enstrumanlardandır. Dönem bestecileri arasında Monteverdi, Gesualdo, A. Scarlatti, Corelli, H. Purcell, Vivaldi, Telemann, Handel, J. S. Bach gibi isimler yer alır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir