Basur Belirtileri ve Tedavi Yolları

Tıp çevrelerinde Hemoroid olarak da nam salan basur, kalın bağırsağın son alanı olarak bilinen rektum ve anüs toplardamarlarının kesecikler oluşturması halidir. Genişleyerek rahatsız edici bir hal alan bu toplardamarlar, can sıkıcı varisler meydana getirerek dışkının vücudumuzu artık terk ettiği yer olan anüsten dışarı doğru çıkabilirler. Bu durum basurun ileri devrelerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Günün çoğunu oturarak geçiren kişilerde basur meydana gelebilir. Aşırı kilo, devamlı az posalı gıdalarla beslenmek, devam eden kabızlık hali, aşırı hayvani gıdalarla beslenmek ve gebelik de hemoroidin diğer sebeplerindendir. Papatya çiçeklerini su dolu uygun bir kapta bir süreliğine bekledikten sonra üstüne oturmak, ayrıca sıcak suya uzun süreli oturmak da oldukça faydalıdır.

Sözlük tanımı ile Basur: “Kalınbağırsağın alt kısmında ve anüs olarak bilinen alanda toplardamarların genişlemesiyle meydana gelen; varis, mayasıl, hemoroid hastalığıdır.”

Basur nasıl giderilir?

Gebelik süresince karın alt bölgesindeki toplardamarların kan deveranının karın iç basıncının yükselmesiyle güçleşmesinden dolayı, basur memeleri meydana gelebilmektedir. Gebelikte olanların bir kısmı büyük oranda geçicidir. Rahatsızlığın ilerlemiş hallerinde, sert bir yere oturma sonrası yanma ve gıdıklanma durumu, kaşıntı, yabancı cisim hissi ve gerginlik vuku bulur. Kanamalı durumlar oluşmadan önce uzman bir hekime danışmakta ve gerekiyorsa cerrahi yardım almakta yarar vardır. Rahat dışkılama için bol meyve sebze tüketmeli, et miktarı azaltılarak spora ağırlık verilmelidir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir