Baykuş Hakkında Hiç Duymadığın Bilgiler

Gecenin yırtıcı kuşları olarak tanımlanan Baykuşlar rüyalarda bile hayra yorulmaz. Seviyorum ve birçok kişinin de sevdiğini tahmin ediyorum. Bir kere tipi çok sempatik. Kocamanlığı, gece görüş yeteneği, renkleri, bazılarında adam boyunu geçen kanat uzunluğu ile çok güzel bir hayvan bence. Merak ettiğim bu konu hakkında birkaç şey yazmak istedim. 

Bir kere baykuşlar geceleri çok sessiz avlanır. Dediklerine göre bir nevi susturucu görevi gören tüyleri büyük avantajları. Gözleri sabit olduğundan hareket edemese de başlarını 270 derece çevirebiliyorlar. Dişilerinin erkeklerde daha iri olduğunu ve tek seferde 10 taneye kadar yavru dünyaya getirebildiklerini de belirtelim. Kuluçka süreleri 40 güne ulaşabiliyor. Serçe kadar küçük olanları dahi mevcut.

Baykuş Bilgi

Zifiri karanlıkta avlanmaları aç kalmamalarını sağlıyor. Bir de en ufak bir kanat sesini bile duyabildikleri son derece gelişmiş bir duyma kabiliyetine sahipler. Mavi rengi gören tek kuş olduğu literatürde belirtilmiş ancak bunun nasıl bir avantaj sağlayabileceği hakkında bir fikir sahibi değilim.

  • Baykuşlar diğer baykuşları sıklıkla avlayabilirler. Büyük Boynuzlu Baykuşlar, daha küçük türü Barred Baykuş’un en büyük düşmanıdır.
  • Ortalama bir baykuş bir yıl içinde sıkı durun kemikleri dahil olacak şekilde tam 1000 fare yiyebiliyor.
  • Çoğu kuşun aksine, baykuşlar uçtukları sırada neredeyse hiç ses çıkarmaz. Türbülansı daha küçük akımlara bölerek sesi azaltan yumuşak ve kadifemsi özel tüyleri var. 
  • En büyük baykuş çeşitliliğine Asya’da rastlarız. Birleşik Devletler’de ve Kanada’da sadece 19 adet kuş türü mevcuttur.
  • Bir baykuşta üç göz kapağı vardır: biri açıp kapamak, bir tanesi uyku, diğeri de gözü temiz ve sağlıklı tutmak için. Dişiler erkeklerden daha büyük, ağır ve daha agresiftir.
  • Kayıtlara geçen en büyük baykuş fosili Orinmegalonyx Oteroi yaklaşık üç metrelik bir boya sahipti.
  • Fransa’daki mağaralarda, Mısır hiyerogliflerinde ve hatta Maya uygarlıklarında Baykuşlara rastlarız. Bugün, batıl inanç ve saçma efsaneler bu güzel ve zarif kuşları kötü şansla, ölümle ve ruhları çalmakla ilişkilendiriyor.

Sanırım tüm toplumlarda insanlara korkutucu gelme nedeni; çoğunlukla harabe, ağaç kovukları, terk edilmiş yerler gibi mekanları yuva olarak seçmesinden kaynaklanıyor. Özellikle geceleri uykusu kaçanları korkutmuş sanırız, Yüzlerce hikayeye konu olmuşluğu da vardır. Bir İslam hadisinde ise; “Baykuşlarda uğursuzluk diye bir şey yoktur. En doğru yorum, hayra yormaktır. Göz değmesi haktır ve gerçektir.” diye buyrulur. Dediğim gibi yine de tipi çok sevimli. Mevcut 123 tür Antartika hariç Dünyanın her yerinde barınabiliyor. Bu kadar kabiliyetli olup da aç kalmamak olası değil tabi. Benim en sevdiğim türü ise “Karlı Baykuş” denen ve bembeyaz tüylerle kaplı olanı. Halkalı kocaman gözleriyle avını hipnotize ettiği söylense de ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum.

Baykuş sahibi olmak sanılan aksine son derece meşakkatlidir. Bir kere baykuş sadece taze yiyecek isteyecekir, yani sürekli fare, tavşan ve diğer küçük memelileri aramak zorunda kalırsınız; öte yandan baykuşların gagaları ve pençeleri çok keskindir, bu nedenle eliniz kolunuz sık kesileceği için hastanelere yakın oturmanızda fayda var.

Tek gecede onlarca fare yakalayabiliyormuş. Senede binlerce kemirgen, fare, haşarat temizlediği için kanunlarla koruma altındadırlar. Ev kediniz, tavşanınız varsa ya da kümes hayvanları besliyorsanız biraz daha dikkatli olun çünkü tehlike altındalar, afiyetle yenebilirler. Bunlara da saldırıp kimi zaman kartalları dahi kaçıra biliyorlarmış. Şahin ve Atmacalardan ise gündüz çekinip intikamını gece alıyormuş.

Baykuşlar kadar kaz ve kargalar hakkında da ilginizi çekebilecek havadislerimiz var. Bekleriz!

“Baykuş Hakkında Hiç Duymadığın Bilgiler” başlıklı bu yazımızda sizlere; baykuşların özellikleri, baykuşlar ne yer, baykuşların ilginç özellikleri, baykuş hakkında dini bilgi, baykuş fiyatları, baykuş anlamı, baykuşların karakteristik özellikleri ve baykuş türleri arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye gayret ettik umarım beğenirsiniz.

Bu baykuş çok güzel hayvan vesselam.