Bebek Bakıcısı Nasıl Bulunur?

Bebeklerin 3 yaşına kadar anne bakımında kalması mühimdir ancak günümüzün zorlu iş hayatı, annelerin mevcut kariyerine bu kadar uzun süre vermesi açısından mümkün gözükmemektedir. Ayrıca iş ve çalışma hayatına endeksli ailelerin uzun süre sadece çocuk bakıcısı gibi bir anda kalması ciddi sorunlar da yaratabilmektedir. Bu sorunlar ileri dönemlerde anne-bebek ilişkisine zarar verebilecek noktaya varabileceği gibi; beslenme, uyku ve tuvalet eğitimini ve düzenini de kabusa çevirebilir.

Bu nedenle bebek bakıcısı ayarlanması ya da bir aile büyüğünden destek alınması bu süreçte mühimdir.

Ailelerin bebekle beraber olmadığı anlarda anne babanın tanıyıp güvendiği birinin çocukla ilgilenmesi gereklidir. Çocuk kendisini ifade edip, konuşup, katı gıdaya atlayana kadar aile büyüğü ve daha sonrasında belki ücretli bir bakıcı da çocuğun refakatini üstlenebilir. Anneler iş hayatına tam olarak dönmeden bakıcı bebek bakımı görevine başlamalı, anne de kademeli olarak ev dışında zaman geçirebilmelidir. Bu süreçte annenin eski rutin iş ve sosyal yaşantısına geri dönmesi ve denge kurması için şans tanınmalıdır. İlk aşamada yarım gün yuva ve ev en mantıklı adımdır. Bebek bakıcısı için Türk olmayan yabancı çalışan tercihi son derece iyi yapılmalı..

Eşya çalan, hiç bir şey yapamasa interneti ve mutfağı sömüren, siz evde yokken yabancı arkadaşlarını eve alan, baba zenginse ayartmaya çalışan, çok ağlayan bebeklere ilaçlı emzik veren nice örnekler mevcuttur. Önceliğiniz aileden yana olmalı, eğer maddi durumunuz müsaitse referanslara dikkatle incelenip en uygun aday seçilmeli. Eğer uzak akrabalarınız arasında üniversite ya da lise de okuyan yeni mezun mevcutsa kesinlikle Rus, Moldova vs yabancılardan kat kat daha iyidir. Kesinlikle 10 kez 40 kez araştırın ve yine imkanlarınız neticesinde evin her yerine kamera yerleştirin.. Neticede el kadar bebeğimizi yabancıyla bırakacaksak en iyisini düşünmek hakkımız.

Bebeklerimizdeki güven hissi ve sağlıklı bağlanma zaman aralığı için 3-3,5 yaşına kadar olan zaman dilimi hassastır. Bu arada, bebek mümkün olduğunca bildiği ev ortamında bulunmalı, sık bebek bakıcısı değişmemelidir. Evinde bakımı süren bebeklerin ailesinden ayrılığı nispeten kolay olmaktadır. Ayrılık kaygısı 6-18 aylık bebeklerde olması gereken bir davranıştır. 2,5 yaştan sonra sürmesi ve şiddetlenmesi halinde hekim kontrolünde değerlendirmek şarttır. 3,5 yaş sürecine kadar yine de ayrılıklar zor olur ve bu normal kabul edilir.

Bebek bakıcısı yatılı tercih edilmemeli!

Yuvaya başlaması için 3,5 yaş ideal olarak görülür. Ancak günümüz şartları buna izin vermemekte, bu yaş sınırı 2,5 yaşa doğru inmektedir. Aileler, yuva yerine okul öncesi sınıfları hayata hazırlık bakımından bebek bakıcısı yerine tercih edebilmekte. Okul öncesi sınıflar çocuklara biraz daha katı gelebileceği için daha çocuksu mekanlar sunan yuvaların esnekliğini gösteremez. Özellikle ayrılık kaygısı bulunan çocuklarımız için yuvaların uygunluğu göz ardı edilmemelidir. Yuvaya başlangıçta ilk zamanlarda yarım gün gidilmesi daha doğrudur. 4 yaş ve sonrasında ise mecbur kalındığı taktirde tam güne kadar çıkarılabilir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir