Bebek Bakımı için İpuçları

Bebek Bakımı hadisesi; doğum öncesinde ve sonrasında bizlerin en çok önem verdiği ve takip ettiği konulardan birisi. Evvela bazı bebekler, kafatası henüz tam gelişimini tamamlamadan dünyaya gelir. Bebek, doğum esnasında doğum kanalına girdiğinde vakumla çekilmeye yahut sıkışmaya bağlı olarak kafatasında şekil bozuklukları oluşabilir. Beyin büyüdükçe zamanla kemikler de beynin şeklini alarak bu ve benzeri şekil bozuklukları ortadan kalkar. Kafatası şekil bozukluklarını önemsemeyin anne adayları. Yine de aklınızdaki sorular için hekimlere danışabilirsiniz.

Bebeklerde, doğumlarından sonraki 1 hafta yahut 10 gün içinde görülebilecek döküntülerin çoğu fizyolojiktir. Bazı bebeklerde akne veya morluk benzeri yapılara da rastlanabilir. Bu önemsiz sorunların çoğu için tedavi şart değildir. Tedavi için önerilen birçok ilaç sonrası bu tür cilt problemlerinin daha da artabileceği gözlenmiştir. Örneğin; bebeklerin cildine yapılabilecek en hastalıklı uygulama, terleri kokmasın diye yapılan tuzlama yöntemidir. Bebeğin hassas cildi olduğundan, bebek bakımı adına yapılan bu saçma işlem ile, tuz vücutta emilerek ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilmektedir.

Bebeklerin artık tok olduğunu anlayabilmenin en iyi yolu, düzenli kilo artışları gözlenmesidir. uykusunu 3 saat civarı uyuyan, düzenli kakasını yapan çocuk doymuş olarak tanımlanabilir. Emzirme esnasındaki emme ve yutma adımlarında, bebeklerimizin davranışları da doyduğuna dair ipuçları sunabilir. Bebekler dümdüz yattıklarında fazla süt nedeniyle gaz çıkartabilir ve kusabilirler. Bebeklerimiz düzenli kilo alıyorsa, bu bir sorun değildir. Bebekler 30-40 derece eğimle kusmaması için yatırılmalıdır. Bu yol, yer çekiminin de etkisi ile sütün midede durması için uygulanır.

Bebeklerimizin gaz sıkıntısı, sindirim sistemlerindeki bazı yapıların olgunlaşmasındaki gecikmelerden ötürüdür. Bu süreçte göstereceğiniz sabır da çok mühimdir. Piyasadaki gaz gideren ilaçlar bebeklerimiz için önerilmez. Bebeklerimizin emzirilmesi sırasında devamlı meme değiştirmek tavsiye edilmez. Bir meme boşaltılmadan diğer memeye geçilmemelidir. Birini boşalttıktan sonra diğerine geçmek doyduğunu hissetmesi adına önemlidir. Fön makinesi sesi bebeklerimizin gaz çıkarmasına bebek bakımı açısından yardımcı olabilir.

Bebek bakımı ve temizliği:

Kulak temizliği için; kulak çöpü yerine kulak kemerini pamuk yardımı ile silmek yeterlidir. Çapaklar, kaynatılmış su ile alınabilir. Bebeğin tırnakları doğduğu andan itibaren batık oluşmayacak şekilde düz kesilebilir ve kenarları hafifçe törpülenebilir. Tükürük bezlerinin temizleyici bir etkisi olduğu için özel bir temizlik şart değildir. Pamukçuk görüldüğünde ise karbonatlı su ile yıkanabilir. Burun tıkanıkları için aspiratör kullanmak zararlıdır. Bebek bakımı için şampuan alırken PH nötr olan ve içinde kozmetik ürün taşımayanlara yönelinmeli.

Bebek bakımı ve alt temizliği kız bebeklerde önden arkaya doğru; suya batırılan pamuk veya sadece su bazlı, alkol içermeyen ıslak mendille yapılmalıdır. Derinin çatlayıp, iltihap kapabilme ihtimali düşünülerek sünnet derisi geriye çekilmemelidir. Pamuklu ürünlerden kıyafetler seçilmesi önerilir, kullanım öncesi sıcak suyla yıkanıp ütülenmesi gerekir. Göbek bağı düşmeden önce su değmemeli, kuru tutulmasına özen gösterilmeli ve hekimin önereceği alkollü bir antiseptikle 10 gün süresince pansuman yapılmalıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir